Vianočkovská Budapešť

Na Vörösmartyho námestí aj tento rok oprášili ľudové tradície a dávne zvyky. V drevených stánkoch som objavila ručne vyrobené výrobky od slamených ozdôb na stromček, cez drevené hračky až po šperky z kože. Do Budapešti som sa však vybrala najmä kvôli gastronómii a tradičným jedlám, ktoré sa každoročne počas Vianoc objavujú na maďarských sviatočných stoloch.

magnetka


Maďarské špecialitky

Ryby, plnená kapusta, husacia pečeň gigantických rozmerov, štipľavý guláš v  bosniaku, ale aj kulinárske dobroty ako výrobky z mangalice, výborne ochutené pečené klobásky, kusy údeného či pečeného mäsa, ale aj guláš, či skôr perkelt z kohútích žliaz pripravovaný na obrovskej panvici. Chýbať tu nemôžu ani  bryndzové halušky, zemiakové šúľance, posúchy pečené na tradičnej liatinovej platni dedinského sporáka na drevo, či domáci zákusok dobre známy aj u nás, Štedrák.  A keďže mi už podvečer drkotali zuby od zimy, zahriala som sa overeným spôsobom – vareným jablkovým vínom, ktoré malo výbornú chuť, žiadna pančovačka. K tomu nezameniteľná vôňa škorice, a teda stánky s trdelníkom za každým rohom.

vianoce2

Atmosféra, hudobníci a iní vianočníci

Zimné dni rýchlo vystrieda tma, čo v Budapešti využili pre znásobenie atmosféry sviatočným osvetlením. Námestie sa doslova trblietalo a hralo pestrými farbami. Prevládala zlatá, červená a modrá.  Na neďalekom pódiu znel  koncert maďarskej ľudovej skupiny. Husle, harmonika a gitara rozhýbali okoloidúcich do rytmu maďarských piesní. Po prechádzke v okolitých uličkách som zistila, že vianočné trhy sú roztrúsené na viacerých miestach v starom meste.  Pred Bazilikou sv. Štefana som objavila vianočný trh s malým klziskom uprostred, niečo podobné ako na našom Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Hoci je trh menší a komornejší, boli tu zastúpené i stánky s umením. Keramika, ručne šité tašky a vyrezávané drevené postavičky. Na pultoch s občerstvením rozvoniavali pečené kolená, langoše, či sladké dobroty. Vianočný punč zase nalievali zo štýlových keramických džbánov. Zahraničných turistov tu bolo o poznanie menej, žiadna tlačenica alebo vystávačky v rade na varené vínko. Čerešničkou na záver bola nádherná svetelno-hudobná show, počas ktorej na fasádu baziliky premietajú rôzne príbehy. Predstavenie začína vždy v polovici hodiny.

Budapeštianske vianočné trhy sa jednoznačne oplatí zažiť. Svedčí  o tom aj fakt, že  patria do desiatky najkrajších v Európe.  Ak sa ti to nepodarí do Vianoc, možnosť okúsiť ich atmosféru máš až do 31.12.

vianoce3

Cenník za obľúbené dobroty

Horúce jablkové vínko 1dl/1€
Pečené husacie stehno s prílohou 6€
Pečená jaternica 5,70€
Maďarská pečená kapusta 6,30€
Kapustnica v chlebíku 6,30€

budapest-525857

Oplatí sa vedieť

  • Do Budapešti sa pomerne rýchlo a pohodlne dostaneš vlakom. Cena spiatočné lístka s miestenkou je 22€/osoba.
  • Podobne ako v iných metropolách, aj v Budapešti je doprava nočnou morou. Ak sa chceš vyhnúť častým zápcham, cestuj metrom a električkou.
  • Pri cestovaní verejnou dopravou si vždy označ lístok. S „čiernymi pasažiermi“ sa kontroly nehrajú. Ani ak ide o turistov.
  • Budínsky hrad, Reťazový most, Parlament, Hradný palác, či pozemná lanová dráha – Libegő, sú od vianočných trhov na Vörösmartyho námestí iba na skok. Určite sa oplatí vidieť ich.
  • Do itineráru si veľkými písmenami poznač i večernú jazdu vysvietenou vianočnou električkou, bude kopec zábavy.
  • A ak by si plánoval s kamošmi v Budapešti prenocovať, odporúčam Airbnb byt s výhľadom na Parlament,  vysokými stropmi, krásnymi pavlačami a len kúsok od metro stanice Deák Ferenc tér. Overený, vyskúšaný a naozaj superský .

Napíšte komentár