Žena sólo cestovateľka: Všetko čo potrebuješ vedieť

Už viackrát som si na vlastnej koži vyskúšala sólo cestovanie. Niekedy ma zlákal prepych samoty prejsť si nerušene pamiatky, zájsť bez výčitiek na kávu a sladký dezert kedykoľvek počas dňa, prenajať si auto a túlať sa novou krajinou. Inokedy som potrebovala aspoň na chvíľu utiecť pre stereotypom bežných dní, pred niekým konkrétnym, skrátka a jasne, prevetrať si hlavu. A hoci cestovanie na vlastnú päsť môže najmä pre ženu predstavovať určitý risk, dobrodružstvo a nové zážitky potláčajú obavy a strach do úzadia.

citim-sa-stastne-kopiaSpoliehať sa na cestách len a len na seba zo mňa urobilo oveľa sebavedomejšiu mladú ženu. Po tom ako som zvládla cestu lietadlom s niekoľkými prestupmi, vymotala sa v spleti uličiek šesť miliónového mesta a ustála nekonečné doťahovačky s taxikármi, stúpol môj level nezávislosti a samostatnosti do výšin. Naučila som sa veľa nového o sebe i novej krajine, s prostredím som sa zžila oveľa intenzívnejšie, bola viac otvorená komunikovať s inými.  Vyskúšať si sólo cestovanie by som odporučila tým ženám, ktoré radi zdolávajú výzvy, prekonávajú svoje staré ja a ženie ich dopredu túžba po nepoznanom. Zabudni na katastrofálne scenáre tvojho okolia a cestuj kamkoľvek ťa ťahá srdce, už nikdy nemusí byť vhodnejší čas.  Pripravila som pre teba niekoľko rád, ako si sólo cestovanie dosýta užiť a zároveň dovolenkovať bezpečne.

1. Udržuj kontakt s rodinou a priateľmi

Tesne pred odchodom daj svojim blízkym vedieť približný plán tvojej cesty. Kedy a kde sa budeš nachádzať, kedy sa plánuješ premiestňovať, hodiť sa môžu aj čísla letov, prípadne kontakt na ubytovanie, v ktorom sa budeš zdržiavať. V druhej časti, už počas samotného cestovania, podľa vopred dohodnutého času rodine zavolaj, alebo aspoň pošli správu, aby vedeli, že si v poriadku, najmä ak sa pohybuješ v odľahlých destináciách. Kamarátov informuj prostredníctvom sociálnych sietí. Vďaka Facebooku alebo Instagramu budú vedieť, kde sa v danú chvíľu reálne nachádzaš.

2. Skopíruj si pas a iné dôležité dokumenty

Zaužívané pravidlo hovorí, nechať kópiu pasu doma a ďalšiu mať so sebou, najlepšie v cestovnom kufri. Taktiež ju maj odfotenú v telefóne, v prípade krádeže alebo inej nepríjemnosti ti to môže byť nápomocné. Viac tipov ako naplánovať perfektný výlet nájdeš TU.

3. Obliekaj sa nenápadne

Nenos drahé oblečenia ani drahé značkové kúsky, zbytočne na seba budeš pútať pozornosť nielen miestnych, ale najmä vreckárov. Vždy sa snaž radšej zapadnúť, ako vyčnievať z davu. Znásobí sa ti tak i zážitok z cestovania ako takého, nebudeš vyzerať ako turista alebo divák, ale ako súčasť mesta, ktorým prechádzaš.

kolaz

4. Nebuď vyzývavá

Nikto od teba nechce, aby si chodila zahalená od hlavy po päty, no mysli na svoju bezpečnosť a dráždivé mini sukne alebo hlboké výstrihy nechaj doma v skrini. Pokojne buď upravená, nalíčená, cíť sa krásne a žensky, no zároveň nepôsob na svoje okolie vyzývavo.

5. Počúvaj svoju intuíciu

Daj na svoje pocity a inštinkt, a ak sa ti niečo nepozdáva, dvakrát si premysli, aké budú tvoje ďalšie kroky. Zbytočne neriskuj a počúvaj svoju intuíciu!

6. Buď rozhodná, keď hovoríš NIE

Mužom na ulici, pozvaniam na večeru, otravným predavačom. Rázne a taktne, lebo niekedy príjemným vystupovaním a úsmevom nič nezmôžeš.

7. Spoznaj miestnych ľudí, no nebuď príliš dôverčivá

Nie je dobré byť nadmieru dôverčivá a zdielať detailné informácie o sebe, napríklad miesto, kde si ubytovaná, alebo že cestuješ úplne sama a podobne. Na druhú stranu, miestni ti poradia, ktoré štvrte sú nebezpečné a mala by si sa im vyhnúť alebo či je bezpečné opúšťať hotel v neskorších hodinách. Rozhovor s domácimi obyvateľmi a spoznávanie ich života je navyše veľkou časťou tvojej skúsenosti ako sólo cestovateľky.

ja8. Zabudni na komfort, užívaj si

Toto je ten správny čas skúšať nové veci a zároveň prekonávať strach. Či už je to ochutnávanie exotického jedla, stretnutie s divokými zvieratami alebo adrenalínový šport, zahoď strach za hlavu a choď do toho. Nemaj obavu, že sa stratíš. Prekvapivo práve vtedy sa môžeš dostať na najčarovnejšie miesta a zažiť nečakané.

9. Stretni sa s ostatnými cestovateľmi

Zoznámiš sa s nimi v hosteli, pri pamiatkach, či na obede. Čoskoro zistíš, že existuje mnoho ďalších sólo cestovateľov a najmä žien. Nadväzovanie priateľstiev je ľahké, veď máte spoločné záujmy, cestovanie. Je to skvelý spôsob ako získať nové informácie, vymeniť si zážitky a skúsenosti, nájsť parťáka na obed alebo spoločníka na ďalšiu časť cesty.

10. Namiesto suvenírov si prines fotky a zážitky

Nestrácaj čas nakupovaním množstva nezmyselných suvenírov. Radšej si domov prines krásne fotky, ktoré ti tvoju sólo dovolenku budú pripomínať. Ak sa budeš pokúšať o selfie, mám pre teba rýchlokurz v niekoľkých slovách: statív, kamera, samospúšť, beh …
et voila! Jedným z najlepších spôsobov ako si priniesť nové zážitky je zase absolvovanie kurzu, akéhokoľvek. Ja som si napríklad v Toskánsku vyskúšala školu varenia, ale zaujímavé môžu byť aj jazykové kurzy, alebo cvičenie jogy. Je na teba, čo ťa zaujíma a baví.

Na cestách buď ostražitá, no neboj sa. Strach je často najväčším nepriateľom človeka. Mysli preto pozitívne a buď šťastná, cestovanie ti tak prinesie len dobré skúsenosti a možno aj splní sny. 


Napíšte komentár