Výstup na Kriváň

Kriváň sa považuje za symbol národnej hrdosti Slovanov a slobody Slovákov. O jeho významnom postavení v našom povedomí svedčí aj fakt, že sa stal nenahraditeľným motívom poézie celej štúrovskej generácie, ktorú si v novšom šate zachoval až podnes. Každoročne sa tento impozantný tatranský vrch v západnej časti Vysokých Tatier, vypínajúci sa na konci dlhého hrebeňa krivánskej rázsochy, odhodlajú zdolať tisícky domácich i zahraničných turistov. Odmenou sú im úžasné výhľady a malebné pohľady na našu krajinu. Posledný augustový víkend sme nezaváhali ani my. Slovenským veľhorám zdar! 

upravitVýstup na Kriváň patrí k najkrajším turistickým zážitkom u nás


Vstávaj so slnkom turista 

Na Kriváňa (2494 m n. m.) je možné vystúpiť z dvoch východiskových bodov. Tá prvá trasa, o niečo náročnejšia, sa začína na Troch studničkách/Podbanské po zelenej značke. Iná, s o 200 metrov menším prevýšením, vedúca po červenej značke zo Štrbského plesa, bola tou našou, štartovacou stanicou. Keďže sa nám ráno len ťažko vstávalo z postele a cesta z Nižnej Boce do Tatier sa lenivým uchlipkávaním kávy akosi odďaľovala, výstup sme začali o 7.45 – smelým vykročením po turistickom chodníku (Tatranskou magistrálou), ktorý prechádza v traverze cca 1hodinu k Jamskému plesu.

upravit3Príroda vo Vysokých Tatrách sa pomaly spamätáva zo zničujúcej výchrice spred niekoľkých rokov


Štart – červená – modrá – cieľ

Sledujúc teraz už modrú značku (od Jamského plesa), začíname stúpať po kamenných chodníkoch smerom na sever po Pavlovom chrbte spočiatku ihličnatým lesom, neskôr nízkou kosodrevinou. Počasie nám prialo, na oblohe nebolo jediného mráčika a slnko bolo našim príjemným „šiestym“ spoločníkom. Aj vďaka tejto priazni matky prírody sa nám otvárali krásne výhľady do Važeckej doliny na východe a na hrebeň Západných Tatier na opačnej strane. Čím vyššie sme kráčali, tým viac nám bolo jasné, do akej výzvy sme sa tentokrát pustili. Kriváň sa nám postupne odhalil v celej svojej kráse a majestátnosti. Pri tomto pohľade a myšlienke na cestu pred nami, nás až nohy zaboleli :)

upravit1Okrem nás slnečné počasie a predĺžený víkend zlákal na Kriváň aj stovky ďalších milovníkov hôr


Zmestíme sa tam vôbec?

Po 1hod 15min v miernom prevýšení sa chodník stáča z ľavej strany pod vrcholom Malého Kriváňa a dostáva sa na rázcestie pod Malým Kriváňom (2120 m n. m.) Tu sa pripravte, nasleduje NAJťažšie – záverečné 45 minútové stúpanie cez Daxnerovo sedlo až na samotný vrchol Kriváňa. Držíme sa turistického značenia, no napriek tomu si niektoré úseky vyžadujú menšie znalosti pohybu na skalách. Turistov pribúda, tvoria sa „zápchy“, čakáme v rade, aby sme sa cez náročnejšie miesta mohli posunúť o kúsok ďalej. Už HO máme takmer na dosah – delia nás len desiatky metrov, no my opäť spomaľujeme. Pred záverečným výstupom terén prechádza cez hladké skalnaté platne, na ktorých je treba zvýšiť opatrnosť (najmä pri nepriaznivom počasí). Niektorých z nás pochytil strach, a tak zdolávame prekážky ruka v ruke vo dvojiciach :)

upravit2 Nech sa páči, Krivánske Zelené pleso v celej svojej kráse


Ó ten výhľad

Ako prvé v cieli urobíme fotku povestného dvojkríža, bez nej akoby ste na Kriváni ani neboli. Po splnení tejto dokumentaristickej úlohy si doprajeme krátku obedovú prestávku, doplníme energiu a upriamime zrak na krásu navôkol. Pri priaznivom počasí sa vám z vrcholu naskytnú výhľady do Nefcerskej, Kôprovej a Važeckej doliny, na Krivánske Zelené pleso, Mengusovské štíty, Rysy, Vysokú, Gerlach alebo „Lomničák“. Na vrchole sú okrem kríža umiestnené pamätné tabule, jedna z nich je venovaná výstupu Ľ. Štúra a jeho druhov na Kriváň v roku 1841, na druhej je citát M. Dohnányho: „Oj vitaj zora slávneho života, vitaj dennica voľného Kriváňa. Tvoj blesk čo v kráse večnej sa ligotá, mraky a chmáry všetky rozháňa.“ Nás rozháňala iba myšlienka na spiatočnú 4 hodinovú cestu, nastal čas vrátiť sa na Štrbské pleso.

upravit5Výstup Ľudovíta Štúra na Kriváň si pripomíname aj touto pamätnou tabuľou


Ponáhľaj sa pomaly

Späť sme sa vybrali tou istou trasou, no zdala sa nám akási dlhšia. Najmä na kamenných platniach sme zostupovali veľmi obozretne, otočení tvárou ku svahu. S veľkou dávkou ohľaduplnosti sa tu míňali turisti v smere na vrchol Kriváňa i z neho. Pomáhali si podaním ruky i vzájomným usmerňovaním v nebezpečnom teréne. Od rázcestia pod Malým Kriváňom sa nám kráčalo oveľa veselšie a istejšie. Zostupovali sme pomerne rýchlo, presne podľa časového odhadu turistického značenia. Podvečer, okolo 18hod. prichádzame unavení k parkovisku na Štrbskom plese. Tešíme sa do Nižnej Boce na guláš, našu odmenu za zdolaný Kriváň.

upravit4Jamské pleso je horské jazero ukryté v krásnom lesnom prostredí limbového hája


Info na záver

Trasa: Štrbské pleso – Pod Furkotskou dolinou – Nad Bielym Váhom – Jamské pleso – Rázcestie pod Malým Kriváňom – Kriváň – Rázcestie pod Malým Kriváňom – Jamské pleso – Nad Bielym Váhom – Pod Furkotskou dolinou – Štrbské pleso

Celkový čas: 8hod 10min

Prevýšenie: 1405 metrov nad morom

Náročnosť: náročná vysokohorská túra

Vzdialenosť: 19,8 km

mapa krivanS mapou je to istota


Oplatí sa vedieť
  • Turistické chodníky na Kriváň sú v čase od 1. 11. do 15.6. uzavreté
  • Kondičná náročnosť pri výstupe 2/3, technická náročnosť 1/3
  • Turistická značka zo Štrbského plesa: červená, modrá, z Troch studničiek: zelená, modrá
  • Na južných a juhozápadných svahoch Kriváňa môžete vidieť stopy po baníckej činnosti – vyhĺbené štôlne, pozostatky múrov haviarskych obydlí
  • Počasie v nadmorskej výške 2494 metrov nad morom je v tomto ročnom období nevyspytateľné. Nepodceňujte svoju výbavu a radšej si so sebou vezmite všetko potrebné na zvládnutie turistiky i v prípade nepriaznivých podmienok
  • Virtuálna prehliadka zo Štrbského plesa na Kriváň:

 


Napíšte komentár