3 tipy na výlety na Južnej Morave

Koniec leta je na spadnutie a prichádza čas vinobrania, burčiaku a vínnych slávností . A kam vycestovať za kvalitným vínom? Zaručene na Južnú Moravu, ich „tekutý skvost“ je známy svojou nádhernou arómou ale aj krásnou iskrivosťou. A nenájdete tu len to. Oblasť je zasadená do krajiny plnej viníc, sadov a dediniek s dlhou vinohradníckou tradíciou. Sú tu príbehy vpísané do historických pamiatok, kultúrne zážitky i vychýrené cyklotrasy. Tunajšie okolie poskytuje množstvo tipov na výlety a tak som spísala tie, ktoré sa zaručene oplatí absolvovať. 

img_77082

 Zámocký trojlístok: Lednice, Valtice, Mikulov

Mňa v tejto oblasti lákal predovšetkým Lednicko – valtický areál, prezývaný „Záhrady Európy“. Nad jeho krásou sa rozplývali už mnohí, možno aj preto bol zapísaný do Svetového kultúrneho dedičstva Unesco.  Areál je veľkolepý a len ťažko opísať, aký je v skutočnosti krásny. Honosné stavy, upravené záhrady, lovecké zámočky, kultúrne slávnosti. Ak budete mať na výlet iba jeden deň, hneď zamierte k lednickému zámku. Nájdete tu skleník, Minaret, Janohrad, Apolónov chrám, upravené záhrady a osvieženie v niektorom z rybníkov.  Nebudem vás však ťahať za nos, takýto krátky čas je na dokonalé vychutnanie si  krás Južnej Moravy žalostne málo. Ten váš ste si už takmer vyčerpali a to ste nestihli navštíviť Valtický zámok, či Zámok Mikulov. Ubytovanie si zarezervujte radšej vopred,  lepšie ubytovacie kapacity sú obsadené rýchlosťou blesku.  Top lokality pre noclažníkov sú práve Lednice, Valtice alebo Mikulov, odkiaľ máte všade už len na skok.

lednice

valtice

mikulov


Šliapnite do pedálov

Prvá otázka recepčného po našom príchode do penziónu bola, či máme svoje bicykle alebo si ich požičiame. Pri plánovaní výletov na Južnej Morave teda zabudnite na presúvanie sa autom. Tunajšie okolie je naozaj očarujúce a Pálava vďaka vybudovaným cyklotrasám a rovinatému kraju nahráva cyklistom do karát. Hoci upozorňujem, z času na čas sa pred vami môže objaviť malý aj väčší kopček. Oplatí sa naň vyjsť, prekrásny výhľad na široké lány polí a vinohradov stoja za to.

Tip: Cyklistický okruh Stará hora

Na trase s dĺžkou 37km, sme si prehliadli vinice pod Pálavou a lepšie sa zoznámili s malebnou vinárskou krajinou Mikulova. Cyklotarasa je nenáročná a je vhodná aj pre tých so slabšou kondičkou. Na jej absolvovanie však potrebujete dostatok času, okruh si naplánujte ako celodenný výlet.

Trasa: Mikulov • Bavory • Perná • Dolní Dunajovice • Brod nad Dyjí • Novosedly • Nový Přerov • Dobré Pole • Březí • Mikulov
Dĺžka trasy: 37 km – jej súčasťou je Naučná vinařská stezka Stará hora

velke-foto

zatisie1

valtice2


Atmosféra  vínnych pivničiek

Keď sme už tu nemožno zabudnúť na to, čím je Morava azda najviac preslávená. Víno. Biele, červené, ružové, sladké, suché, šumivé… Nie nadarmo sa o ňom spieva toľko piesní. Jednoducho je prepojené s tunajším životom a ako návštevníci by sme ho nemali prehliadnuť.

Vínne pivničky sa tu nachádzajú na každom kroku, a ak sem zamierite už na jeseň, užijete si dostatok príležitostí na degustácie i ochutnávku moravského burčiaku.

Tradícia otvorených pivníc vraj vznikla v dedinke Pavlov a poviem vám, niečo na tomto tvrdení bude. Vínko mi tu zo všetkých vinárskych potuliek chutilo najviac, možno i vďaka nezabudnuteľnej atmosfére a miestnym vinárom, ktorí o ňom dokázali rozprávať s obrovským zanietením a radosťou. Na terase rodinnej vinárne ukrytej medzi tichými kľukatými uličkami, sme sedeli takmer do zotmenia. Hrala živá hudba, návštevníci i turisti sa veselo prekrikovali a debatovali pri plných pohároch veltlína zeleného. Svoju spokojnosť som dala patrične najavo kúpou niekoľkých fľašiek Pálavy z Vinářstva Topolanský.

zatisie

sud

vinarske-domceky


Sem určite zamierte:

Vinotéka rodiny Topolanských v Pavlove nám učarovala. Krásne prostredie, cimbalová muzika, dobré víno a voňavé syru sú overenou kombináciou, ktorá nesklame.

Na obed alebo večeru zájdite do Hospúdky u Volhy. My sme tu boli pre istotu 2krát, keď je raz niečo dobré, treba sa toho držať. Hrala tu príjemná francúzska hudba, štýlové sedenie na záhrade v tieni stromov bolo počas horúceho dňa vykúpením a keď som do úst vložila prvé sústo jedla, vznášala som sa ako na obláčiku.

velke-foto1


Napíšte komentár