Supetar, povinná zastávka na ostrove Brač

Nech zdvihne ruku ten, kto v lete aspoň raz nedovolenkoval v Chorvátsku? Slovenské more, ako ho právom nazývame, je rajom pre všetkých odpočinku chtivých, slnko potrebujúcich, relaxu a čistého mora žiaducich turistov. Nechali sme sa ním zlákať aj my a zavítali na Brač, najznámejší ostrov v Strednej Dalmácii. Cieľom našich potuliek bolo historické mesto ukryté v južnej časti ostrova, v zátoke sv. Petra,  Supetar.

IMG_0081Posádka na palubu, o chvíľu vyplávame!


Morskí piráti

Do mesta sme prišli vo veľkom štýle, na výletnej lodi, plaviacej sa z malého prístavu v Omiši. Naše predstavy, očakávania a bedeker mali pravdu. Supetar, administratívne a transportné centrum ostrova, je viac ako čarovné. Postavené je z bieleho kameňa, obklopené borovicovými hájmi, dozdobené farebnými, na ružovo kvitnúcimi kvetmi a typickými zelenými okenicami. Všade navôkol vládne duch čias minulých, panuje príjemná dalmatínska atmosféra a svieži vánok, zmiešaný s vôňou mora a vždy zelených borovíc, robí horúci deň príjemnejší.

IMG_0065Kamkoľvek sa pozriete, doprava či doľava, veru je kde pohľad oprieť

Palmy, tulácke pochôzky a čapované pivo

Potulky sme začali v centre mesta, obdivovaním župného kostola Zvestovania Panny Márie z 18. storočia, výnimočného historického dedičstva, s cirkevným múzeom a zvonicou. Ak sa nebojíte výšok, oplatí sa vystúpiť po schodoch a vychutnať si nádherný výhľad na prístav, more i vnútornú časť ostrova. Za zmienku stoja aj staré kresťanské mozaiky zo  6. storočia, umiestnené v blízkosti kostola a socha „pioniera“ modernizmu Petra Jakšića. Pri vstupe do chrámu neprehliadnete sochu Matky Terezy (odfotiť sa s ňou je povinnosťou) a kamenné tabule s vyobrazením ukrižovania Ježiša Krista. Chorváti sú silne veriaci národ, tieto pre nás turistické zastávky, sú pre nich každodenným miestom modlitieb a pokánia. Kričať, či nevhodne sa správať je zakázané!

IMG_0063Základným stavebným materiálom v historickom centre mesta je slávny biely kameň pochádzajúci z ostrova

Keďže slnko poriadne hrialo a teploty lámali letné maximá, usadili sme sa v prístave pod palmou a vychutnávali si povinnú dávku zmrzliny – bola naozaj dobrá. Pristavil sa pri nás milý starší pán – volal sa Jure (starší ako starší, mal už snáď 100 rokov, zato pamäť ako slon), ktorý počul ako hovoríme po slovensky. Rozpovedal nám jeho príbeh, riaditeľa školy, ktorý sprostredkovával výmenné pobyty študentov zo Supetaru a Revúcej. Ako dôkaz jeho tvrdení nám povedal niekoľko slovenských slov, bez problémov zapózoval objektívu fotoaparátu a svižným krokom sa pobral ďalej, vraj tuto vedľa na čapované pivo :)


IMG_0080Kto má rád chorvátsku “klasiku”, je na správnom mieste

Cestou pozdĺž prístavu, kde práve kotvil trajekt a vykladal stovky áut, míňajúc kúpajúcich sa dovolenkárov, vybrali sme sa k Supetarskej zátoke. Pláže v tejto časti mesta sú kamienkové, plné detí šantiacich na tobogáne a rodičov posedávajúcich v tieni stromov. Voda bola pomerne čistá, hoci v rušnom prístave kotvilo veľa lodí a preplnené trajekty premávali niekoľkokrát denne. Už z diaľky nás do zátoky navádzala biela kupola neobyzantského mauzólea rodiny Petrinović. Nachádza sa hneď vedľa kostolíka Sv. Nikolu a vyhotovená je zo svetoznámeho bieleho bračského kameňa, rovnako ako aj Biely dom vo Washingtone, si predstavte! Poviem vám, cintorín – necintorín, miesto to bolo úchvatné.

IMG_0093Ak chcete vidieť všetko, čo by vás mohlo zaujať, mauzóleum nemôžete obísť

Zaslúžený oddych

Keď nás už nohy boleli a teplo premohlo, usadili sme sa v kaviarni v centre mesta. Bol čas kávičkovania, rekapitulovania a debatovania. Využilo sme ho naplno. Pozorovali sme turistov dezorientovane pobehujúcich s mapkou v ruke, rybárov pripravujúcich člny na blížiacu sa fušku a tešili sa z toho, že sme na úžasnom mieste, nič nemusíme a všetko smieme. Supetar nám ponúkol všetko: pohodu, harmóniu, zážitky i nové priateľstvá.

IMG_0077Syr, prosciutto a morské plody - pravé dalmatínske dovolenkové menu


Oplatí sa vedieť
  • Supetar má pláže pre všetky chute. Obzvlášť atraktívna je piesočná pláž Bjon, poskytne vám pokoj a ticho
  • Nudiť sa nebudete, športových aktivít je tu viac ako dosť: futbal, tenis, potápanie, vodné lyžovanie, jazda na bicykli
  • V okolí mesta môžete naraziť na kamenné dedinské domčeky s kruhovým pôdorysom a kupolovitou strechou. Historici sa domnievajú, že ide o prvé osady pravekého človeka. Vidieť ich stojí za to
  • Počas hlavnej dovolenkovej sezóny mesto ožíva rôznymi kultúrno – zábavnými podujatiami a festivalmi. Za to NAJ sa považuje „Supetersko ljeto“
  • Z gastronomickej ponuky ochutnajte bračské a dalmatínske špeciality v niektorej z početných reštaurácií a taverien
  • Domáci sú známi rybolovom, výrobou vína, olivového oleja a syra, pestovaním ovocia
 

Napíšte komentár