Veľký sprievodca Zadarom

Hotovo! Veľký sprievodca Zadarom s miestami, ktoré musí skutočný Traveler vidieť a zažiť je pripravený.  Strávila som tu 3dni, pochodila všetky TOP vychytávky, ochutnala morské špeciality a medzi tým sa vyvaľovala v hoteli v centre mesta. Prvé májové dni boli teplé a plné slnka. Dokonale priali spoznávaniu, fotografovaniu a posedávaniu v kaviarni pri kostole sv. Donata. Hoci sa domáci s očakávaním ešte len pripravovali na hlavnú turistický sezónu, pre mňa bol Zadar už teraz skutočným dovolenkovým rajom a balzamom na dušu. V MIMOsezóne som totižto nemusela riešiť davy turistov, tropické teploty ani otravných pouličných predavačov.

zadar-1650570 Morský organ a jeho koncertné predstavenie.


Musíte vidieť
 1. Kalelarga je kultový priestor a jeden z hlavných mestských symbolov Zadaru. Na Širokej ulici (ako sa dnes už volá) sa prechádzajú zamilované páry, stretávajú hlučné partie kamarátov, popíja káva a podlieha nákupnému ošiaľu. Hýri životom, dýcha atmosférou a pripomína časy dávno minulé. Traduje sa, že práve na Kalelarge začína a končí láska mnohých generácií Zadarčanov. Pripravte sa, možno tu i VY stretnete svoju „polovičku“.
 2. Zadarské trhovisko je zážitkom a pôžitkom pre všetky zmysly. V doobedných hodinách tu nájdete čerstvé ovocie a zeleninu, morské plody, domáci olivový olej, či koreniny. Ostrieľaní predajcovia vám tu nanútia aj nemožné :)
 3. Prejdite sa po mestských hradbách. Naskytne sa vám nadštandardný pohľad na každodenný život a ruch vo „večne živom“ meste.
 4. Priamo uprostred centra navštívte kostol sv. Donáta s pripojenou katedrálou sv. Anastázie. Práve tieto dve budovy sa neodmysliteľne spájajú s mestom, jednoducho a bez frflania ich MUSÍTE VIDIEŤ.
 5. Prístav s dlhou pozdĺžnou promenádou si zamilujete na prvý pohľad. Príďte si sem vychutnať západ slnka, vraj patrí k tým najkrajším na svete.
 6. Máte radi zelené parky, ktoré zaručene dobijú energiu aj počas toho najhorúcejšieho dňa? Poteším vás, lebo i ja som bola potešená. Jeden taký som objavila za námestím Piatich studní. V tieni vysokých stromov chutila káva FANTASTICKY.

chramHistorické centrum mesta musíte preskúmať celé, všetky uličky. Za každým rohom vás niečo prekvapí. 

pristavTrajekty už do centra Zadaru nepremávajú, člny tu však môžu kotviť stále.

okna s pradlom Typická prímorská sušiareň :)

5 studni Na námestí piatich studní po rokoch “vyschlo”. 


Oplatí sa zažiť
 1. Vypočujte si tóny Morského orgánu, skvostu novodobej architektúry, ktorého autorom je zadarský architekt Nicola Bašić. Vyzerá ako schody do mora s otvormi v hornej časti, cez ktoré vychádza zvuk spôsobený vlnami. Všetkým tým tónom sa nebudete stíhať čudovať. Treba prísť večer – pri prílive, s plechovkou Karlovačka.
 2. Na nábreží mestskej promenády si vychutnajte magickú hru svetiel – Pozdrav slnku. Tvorí ho 300 slnečných kolektorov zabudovaných do kamenného pobrežia. Slnečná energia zachytená cez kolektory sa v noci mení na rôznofarebné svetelné efekty. Vezmite si foťák, táto svetelná show stojí za FOTODOKUMENTÁCIU.
 3. BAJKOVAČKA! Vietor vo vlasoch, široká promenáda, teplé večery, prestávka na zmrzku. Objavovať Zadar na bicykli si zamilujete. Vypožičať si tu dvojkolesového tátoša nie je problém.
 4. Nenechajte si ujsť potulky úzkymi dláždenými uličkami križujúcimi historické centrum. Cez deň nasajte pokoj a zvláštnu atmosféru ovplyvnenú dejinami a umením, večer zase nočný život, bary, živú hudbu a tradičné KONOBY plné vychýrených dobrôt.
 5. PÁRTY, PÁRTY, PÁRTY. Tu to skrátka žije! Nie len počas leta, ale po celý rok, 7 dní v týždni. Podľa londýnskych novín The Times a Guardian je Zadar „centrom zábavy na Jadrane“ alebo aj „novou chorvátskou Mekkou cool atmosféry“.

pozdrav slnku 2 Koncert Morského orgánu pri západe slnka turisti milujú.

?Pozdrav slnku – nočná magická hra svetiel.

bajkZadarská “bajkovačka” je štýlová a praktická zároveň. Autom sa k NAJ vychytávkam nedostanete.

poulicny predaj Trochu klasiky a tradícií v podobe výrobkov pouličných predavačov.


Kde bývať a čo jesť
 1. TOP ubytovanie je každopádne v centre mesta, v mojom prípade to bol Hotel Bastion. Tie 4 **** mu právom patria: kaštieľ prerobený na luxusný hotel, všetkými oceneniami vychválená kuchyňa, výhľad na more a parkovanie pred vchodom. K tomu wellness, krásna izba a raňajky na terese :)
 2. Tradičné dalmatínske KONOBY s jedálničkom plným dobrôt sú tým pravým miestom pre všetkých gurmánov s hladným bruchom: krevetový šalát, morské ryby so zemiakovým pyré a špenátom, grilované ustrice, či kalamáre. Odporúčam si na večeru urobiť dostatočnú časovú rezervu, lebo tu sa od nedojedeného taniera neodchádza!
 3. ZMRZLINA, tá najlepšia akú som v Chorvátsku jedla! Zapamätajte si adresu: roh Kalelargy a Ul. Šimuna Kožičića. Nehanbite sa, dajte si hneď dvojitú a poliatu čokoládou. Neviem ako je to možné, no ja som si odtiaľto „kopčekovú“ výslužku odnášala každý večer.
 4. Peka je tradičný spôsob prípravy jedál v Dalmácii. Znamená to, že vo veľkom hrnci sa spolu pod parou kuchtí mäso, zemiaky, zelenina. Väčšinou sa pripravuje napríklad v nedeľu, kedy sa za stolom stretne celé rodina. Ja som takto prvýkrát ochutnala jahňacinu a bol to veľký kulinársky zážitok, odporúčam!
 5. Drinkovanie: Rakija, Karlovačko, Maraschino, víno z miestnych viníc – všetko s mierou, no treba vyskúšať :)

kavicka - sv POVINNÁ zastávka turistov i domácich, kaviareň pri kostole sv. Donata.

bar Ak sa zastavíte v “kafíčku” mimo Kalelargy, káva či Karlovačku chutia úplne inak, akosi autentickejšie.

zmrzlinaNAJlepšia zmrzlina v Chorvátsku je v Zadare, dva kopčeky z tejto rodinnej zmrzlinárne vám urobia deň:) 

stmieva saKeď slnko zapadá, život “v novej chorvátskej Mekke cool atmosféry” ožíva. Všetci do ulíc!


Kam vyraziť na výlet
 1. Národný park Paklenica –> http://www.np-paklenica.hr
 2. Národný park Kornati –> http://www.np-kornati.hr
 3. Vrasnké jazero –> http://www.pp-vransko-jezero.hr

Pripravujem ďalšie články s infoškami k týmto parádnym miestam! A fakt to bude to láska na prvé prečítanie :)

Užitočné stránky

–> http://www.lonelyplanet.com/croatia/dalmatia/zadar

–> http://www.croatia.hr

Online mapa

–> bit.ly/online_mapa_Zadar

 


Napíšte komentár