Split, Diokleciánova pýcha

Letné radovánky v strednej Dalmácii ponúkajú viac ako len dlhé pláže v zajatí borovicových lesov, slnkom zaliate promenády plné dobrôt chorvátskej kuchyne, či jemný vánok zmiešaný s vôňou mora a čerstvých byliniek. Stačí, ak si len na chvíľu vyzujete mokré „žabky“, obujete túlavé topánky a zamierite do mesta Split, kultúrneho centra tejto oblasti. Prekvapí vás bohatým historickým dedičstvom a pamiatkami z dávnych čias Rímskej ríše. Každoročná dovolenka v Chorvátsku sa nečakane premení na prechádzku do minulosti s rytiermi v plnej zbroji a obávanými pirátmi v pätách. 

croatia-988712 Katedrála sv. Domnia – obľúbený námet suvenírov, symbolizujúcich mesto Split


Keď sa turistom “darí”

Dlho očakávaná dovolenka „v raji Slovákov“ sa nám skomplikovala potom, ako sa auto rozhodlo štrajkovať a hneď druhý deň po príchode do Chorvátska alternátor vypovedal svoju službu (pozn. niečo dôležité, dobíjajúce baterku auta:)) Bola som pevne rozhodnutá, že môj poctivo vypracovaný bedeker ani za týchto okolností nemôže utrpieť ujmu a zahájila som tour de Dalmácia hromadnou dopravou. O tom, že jednotlivé autobusové zastávky neboli označené a pri vystupovaní sme mohli len dúfať, že sa nachádzame v cieli, písať nebudem. Radšej vám posuniem info o tom, že šofér na trase Omiš – Split bol zhovorčivý a spievajúci (mal zmáknuté všetky aktuálne chorvátske hitovice, aj miestne pikošky) a s radosťou odpovedal na zvedavé otázky nás, cestujúcich. Cena spiatočného lístka v tejto zóne je 6 Euro, odchod  autobusu pravidelný – každú pol hodinu a vyhliadková cesta príjemná, lemujúca pobrežie mora.

Široká nábrežná promenáda lemovaná kvetmi, farebnými vlajakmiMore a pláže v tejto časti Chorvátska sú veľmi obľúbené, kúpali ste sa tu už?


Impozantná stavba veľkého cisára

Do centra mesta sme sa zo stanice dostali za niekoľko minút, prechodom cez najväčšiu blšiu burzu v Splite, so stánkami a tovarom od výmyslu sveta. Kúpite tu úplne všetko od suvenírov ako magnetky na chladničku, cez slamené klobúky, tričká s nápisom I LOVE CROATIA, až po „pravé“ ray-ban(y). Hoci sa ortuť teplomera šplhala poriadne vysoko, turistov bažiacich po spoznávaní mesta tu bolo neúrekom. Vyhľadávajúc tieň, snažili sme sa prejsť davom ľudí, aby sme sa dostali k zvyškom Diokleciánovho paláca, hlavného turistického lákadla Splitu. Ako prepychové sídlo cisára Diokleciána bol postavený z bieleho vápenca z ostrova Brač v 3. a 4. storočí na ploche 38 500m2 (tomu sa už povie PALÁC!), aby dnes mohol byť zaradený do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Slúžil ako mohutná pevnosť obohnaná hradbami, do ktorej sa dalo vstúpiť 3 hlavnými bránami – zlatou, striebornou a železnou. V súčasnosti sa využíva na rôzne kultúrne slávnosti, divadelné predstavenia či výstavy. Jeho jadro slúži ako centrum všetkých dôležitých udalostí i každodenného života obyvateľov mesta.

IMG_0102Hradby Diokleciánovho paláca sú pomerne zachované a chránia tie najvzácnejšie pamätihodnosti v centre mesta


Kúzelná premena

Súčasťou palácového komplexu, na pravej časti tzv. peristolu môžete obdivovať Diokleciánovo mauzóleum, cisárovu hrobku, kde bol pochovaný spolu s  manželkou Priscou. Jeho architektonický vzhľad bol jedným z dôvodov, prečo ho v 7. storočí upravili na kresťanskú katedrálu sv. Domnia (sv. Duje). Ak sa  rozhodnete vstúpiť dnu, určite neobanujete. Nájdete tu ticho, pokoj, atmosféru starých kresťanských chrámov a mnoho zaujímavých umeleckých diel, akoby namaľovaných v období rozkvetu Rímskej Ríše. Dominantou katedrály je 60m vysoká zvonica, ktorá bola rozostavaná takmer 300 rokov, vďaka čomu sa môže pýšiť romantickými, gotickými i renesančnými prvkami (určite ich rozpoznáte:) ). Vraj patrí k najkrajším zvoniciam na východnom pobreží Jadranu a je prístupná verejnosti. Po zaplatení symbolického vstupného a športovom výkone v podobe zdolania niekoľkých desiatok schodov,  sa vám naskytne čarovný výhľad na šíre more, prístav, i panoramatický pohľad na Split s pohorím Kozjak.

Železná brána, vstup do starého mestaŽelezná brána je jedným z troch možných vstupov do paláca


V spleti námestí a uličiek

Po obhliadke mesta z vtáčej perspektívy sme sa po Kešimirovej ulici vybrali k Železnej bráne v západnej časti paláca. Okrem oku lahodiacich a architektonicky pútavým domoch vás táto ulica upúta štýlovými obchodíkmi s rozličnými výrobkami od miestnych predajcov, z ktorých si nebudete vedieť vybrať.  Cez bránu prejdeme na rušné Národné námestie (Narodni trg) pulzujúce životom a príjemnou atmosférou. Usadíme sa v jednej z mnohých reštaurácií, aby sme ochutnali morské dobroty a ducha posilnili povestným chorvátskym pivom, Karlovačkom. A veru, dobre padlo – osviežilo nás! Pohodlne si lebediac s krígľom v ruke, pozorujeme mestskú radnicu, dominantu tohto romantického námestia. Pozoruhodná budova sa môže pochváliť prízemím z 15. storočia s dostavaným novogotickým poschodím, v ktorom sa nachádzajú bohaté zbierky Etnografického múzea.

Ľudové námestie alebo Narodni trg, stara radnica - dnes etnograficke muzeumAk sa počas potuliek Splitom chcete najesť a oddýchnuť si, Národné námestie je tou najlepšou voľbou. Nájdete tu veľa dobrých reštaurácií s bohatou ponukou dalmatínskych špecialít. 

Ešte sa dosýta rozhliadneme a pokračujeme prechádzkou južným smerom k malebnému Námestiu bratov Radičov (Trg braće Radića). Určite ho neprehliadnete a za žiadnych okolností ho nemôže obísť, je totiž naozaj očarujúce. Snehobiely mramor jednotlivých stavieb, sýto zelené okenice a farebné kvety v oblokoch vás nenechajú ľahostajnými. Turisti sediaci v tieni niekoľkoposchodových dobových domov sa nikam neponáhľajú, usrkávajú „čerstvý fresh“ z pojazdného provizorného stánku a nechávajú čas plynúť pomaly a lenivo. Srdcom námestia je Námorné múzeum, sídliace v barokovom paláci rodu Milesiov zo 17. storočia. Kúsok pod ním stojí pomník splitského rodáka, básnika a humanistu Marka Maruliće, autora prvej tlačenej knihe v chorvátštine. Turisti prechádzajú, stoja, motajú sa a nám sa nedarí odfotiť  ho v celej jeho veľkoleposti. Po štvrť hodine márnych nádejí odchádzame s dlhým nosom. P. Maruliće verím, že nabudúce nám to spolu vyjde.

IMG_0136Nech sa páči, čerstvý fresh podľa vlastného výberu pre každého návštevníka. Tým dlhým radom sa nenechajte odradiť, predajcovia makajú ako včielky :)


Veľké prvenstvo

Cez Hrvojovu vežu, súčasť niekdajšieho opevnenia, vychádzame na široké nábrežie promenády v prístave. Lemujú ju vysoké palmy, farebné kvety a zástavy vejúce vo vetre. Hoci je slnko už nižšie na oblohe, stále poriadne páli a my sa mu skrývame ako sa len dá. Kaviarne sú prázdne, čašníci očakávajú príchod prvých zákazníkov až vo večerných hodinách, kedy sa vzduch ochladí a teplota klesne aspoň o pár stupňov. Život sa tu však nezastavil úplne, v prístave je pomerne rušno. Čajky lietajú nad morom a striehnu na svoju korisť, odplávajú a priplávajú trajekty i obrovské výletné lode, ktoré tu na krátky čas kotvili, po cestách sa ako šípy preháňajú mopedy. My si dávame ovocnú zmrzlinu a mizneme za hrubými múrmi rozľahlého Diokleciánovho paláca. Ozaj, vedeli ste, že v stredoveku more siahalo až k hradbám, kde sa vykladal a nakladal tovar? Ten putoval do pivníc pod palácom, ktoré sú najväčším zachovaným rímskym krytým priestorom na celom svete. Split tromfol dokonca i Rím a týmto architektonickým víťazstvom sa právom hrdí.

Kostol sv. FrantiškaV prístave, pred kostolom sv. Františka, parkujú dopravné prostriedky všetkého druhu

Mestom sme sa túlali niekoľko hodín. Videli sme veci typicky chorvátske i také, ktoré nám v spojitosti s touto krajinou i miestom vyrazili dych. Dosýta sme si vychutnali pridelený kúsok romantiky, využili možnosť vrátiť sa do obdobia slávy cisára Diokleciána, spoznali bohaté spektrum dalmatínskej kultúry v podobe koncertu domácich umelcov, či historického divadla. Pri najbližšej príležitosti využite možnosť presvedčiť sa na vlastné oči krásami tohto mesta, pretože nech sa snažím ako viem, nad vlastný zážitok slová povzniesť nedokážem.

IMG_0141Úzke uličky, tiché zákutia, príjemná hudba, pohár vína – aj také sú podvečery v Splite


Info na záver
  • Pri prehliadke mesta si nenechajte ujsť prechádzku na vyhliadkový vrch Marjan s krásnym lesoparkom, stredovekými kostolíkmi, zoo a romantickou štvrťou Veli Varoš s bizarnými domčekmi a krivoľakými uličkami
  • V Splite sa nachádza známy, architektonicky zaujímavý futbalový štadión v tvare mušle, Puljud, s kapacitou 35 000 divákov
  • Za zmienku stojí rímsky vodovod – akvadukt, pochádzajúci z 3.storočia, ktorý sa doposiaľ využíva. Nachádza sa na okraji mesta, v časti zvanej Solin
  • Pri návšteve Splitu sa určite spustí slinka nejednému labužníkovi. Milovníci špecialít si pochvaľujú najmä obľúbený rybí trh, kde je jedinečná možnosť ochutnať a pokochať sa množstvom rýb či inými darmi mora
  • Mesto sa už každoročne počas júla a augusta mení na veľké javisko, kde prebiehajú predstavenia obľúbeného festivalu Splitské leto. Venovaný je scénickému umeniu, kde sa okrem opier a činoherných predstavení stretnete aj s jazzovými koncertmi a rôznymi výstavami
  • Vyberte sa na online prehliadku mesta: https://www.google.sk/maps/@43.508161,16.438546,3a,75y,57.87h,86.98t/data=!3m5!1e1!3m3!1ssNZ59fXovtdwzHEbZ4FKxg!2e0!3e5
  • Ak by ste potrebovali informácie o Splite alebo akomkoľvek inom chorvátskom meste, veľa zaujímavých informácií nájdete aj na http://croatia.hr/sk-SK/Homepage

Napíšte komentár