Slávnosti hliny v Modre

S príchodom jesene akoby sa každý rok roztrhlo vrece plné obľúbených kultúrnych podujatí, slávností a jarmokov. Medzi ne bezpochyby patria aj Slávnosti hliny, ktoré už po šiestykrát predstavili mesto Modra ako najväčšie slovenské keramické stredisko s bohatou tradíciou a osobitou ľudovou keramikou.

IMG_0674.CR2Počasie nám prialo, možno v tom malo prsty aj toto vysmiate slniečko


Vitajte, prejdite sa

Zvesti o tomto príjemnom rodinnom podujatí sa podľa všetkého dostali do uší nielen nám. Prvý septembrový víkend by ste v centre Modry hľadali voľné parkovacie miesto len márne. Do mesta preto vchádzame peši popod „hornú bránu“, míňame preplnené kaviarne a cukrárne obsadené turistami s mlsným jazýčkom. Pre tých menej znalých dávam do pozornosti miestnu zmrzlinu, lákajúcu maškrtníkov zo širokého okolia.

IMG_0682.CR2Z provizórnej pece vyťahovali majstri remeselníci skutočné “pálené” diela


Hudba udáva smer

Už z diaľky počuť ľudovú kapelu, detský smiech a veselú vravu. Z hlavnej cesty odbáčame na Súkennícku ulicu, jednu z mnohých mešťanských uličiek, aby sme sa na vlastné oči presvedčili, že Slávnosti hliny si pre svojich návštevníkov pripravili nejedno prekvapenie. Tradičný hrnčiarsky jarmok, bál, živá hudba, alegorických sprievod a atrakcie pre deti i dospelých. Ponuka aktivít je široká, poďme ju teda preskúmať!

IMG_0672Predajcovia vystavovali a ponúkali to najlepšie zo svojej tvorby


Taniere, hrnčeky, zvončeky

Promenáda plná stánkov pripomínala tradície našich predkov. Maľované džbány, ľudová keramika či majolika, pálené taniere – predajcovia i vystavovatelia zo Slovenska, Čiech, Maďarska, Rakúska a Bulharska nešetrili kreativitou a pripravili nám pastvu pre oči. Remeselníci so šikovnými rukami a umelci s dávkou fantázie v srdci sa zase postarali o náš veľký zážitok pri ukážkach vlastných diel, tvorby. Kto si trúfol, mohol si prisadnúť ku skúsenému hrnčiarovi a overiť si zručnosť pri hrnčiarskom kruhu. Dali by ste sa na to?

IMG_0701.CR2Šiesta Slávnosť hliny bola venovaná kachliarstu a tehlárstvu. Tento nápis sa k tématike viac ako hodí


Tancuj a vykrúcaj

Je už zvykom, že k dobrej zábave na jarmoku patrí živá hudba. V Modre skupina Banda mnohým rozprúdila rytmus v žilách a zdvíhala tanečníkov zo stoličiek. Bolo milé sledovať ako postarší pán odhodil zábrany i paličku, aby prekvapenú manželku vyzvŕtal koľko mu sily stačili. Nás nedostala hudba, ale hlad a tak sme zamierili k stánkom s kulinárskymi dobrotami. Ochutnali sme modranský burčiak (viackrát:)) aj levický podplamenník. Juuuj, jedno aj druhé bolo výborné. Dezert sme si dopriali v charitatívnom stánku s koláčikmi, výťažok z ktorého pomôže obnove modranského sirotinca.

IMG_0708.CR2Slovenská skupina Banda hrala dobre, aj tancovačka bola


Labovka nie je bábovka

Počuli ste už o hrnčiarskej „labovke“? Alegorický sprievod plný vyfintených účastníkov v dobových kostýmoch a maskách, ľudových krojoch na koči, voze, či bicykli prechádzajúci jarmočnou uličkou, ukončuje oficiálne Dni hliny 2014. Deti v sprievode mávajú ako za starých socialistických čias, hrdí rodičia cvakajú fotoaparátom a cudzinci ako my sa nestíhajú čudovať. Počkať, počkať! Ešte neodchádzajte, pripravte sa a oprášte „tanečné topánky“, tá ozajstná veselica len začína – na Hrnčiarskom bále. Ej, veru dobrá vykrúcačka to bola,  o rok sa vraciame :)

IMG_0724.CR2Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú . . . tento mal obchodného ducha


Oplatí sa vedieť
  • Dni hlinu sú obľúbené modranské slávnosti so 6 ročnou tradíciou
  • Svojim záberom je podujatie určené odbornej i širokej verejnosti
  • Každoročne sú Slávnosti hlinu súčasťou Dní európskeho kultúrneho dedičstva
  • K organizátorom týchto slávností patria SNM – Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre, Modranská Beseda, Mesto Modra
  • Tešiť sa na ne môžete i o rok, opäť v septembri

Napíšte komentár