Skopje: dúhové fasády, invázia sôch a trochu gýča

Výlet do Macedónska bol spontánny nápad. Hľadali sme letenky za prijateľnú cenu do destinácie, kam sa turisti príliš nehrnú, no napriek tomu má krajina cestovateľom čo ponúknuť.  Predĺžený novembrový víkend bol na výlet do neznáma ako stvorený a balkánske Las Vegas nesklamalo. 

simi_upravene


Letenka a ubytovanie

Priamy let z Bratislavy do Skopje za fajn cenu nám nahral do karát. Za relatívne krátky čas, 2 hodiny na polube lietadla, sme sa ocitli na Balkáne, pre nás celkom novom svete. Dopredu sme veľmi nič neplánovali, skôr sme chceli improvizovať a objavovať mesto spontánne. Ubytovanie sme si zabezpečila pár dní pred odletom. V Hosteli 42 sme zaplatili 20€/noc za dvojlôžkovú izbu s vlastnou kúpeľnou. Do centra mesta sme prešli za 5 minút a na autobusovú stanicu sa dostali taxíkom za 3€. Majiteľ aj recepčná boli veľmi ochotní a pomohli so všetkým, o čo sme ich požiadali. Okrem toho nám večer pri šálke čaju porozprávali o  živote v krajine,  politike a korupcii, ekonomike a húfnom odchode mladých ľudí do zahraničia. Život v Macedónsku je všetko, len nie jednoduchý.

MHD, taxi a transfer po krajine

Do Skopje sme prileteli o 17:00, vonku sa už stmievalo. Vedeli sme, že medzi letiskom a centrom mesta funguje pravidelná autobusová doprava spoločnosti Vardar Express. Kúpili sme si teda lístky za 175 MKD (3€) a čakali na najbližší spoj. Ten mal však celkom iný čas odchodu ako bolo uvedené na internete a tak sme začali vymýšľať náhradný plán. S manželskou dvojicou z Liptovského Mikuláša sme sa zložili na spoločný taxík, prastarý hrkotajúci mercedes, ktorý nás vyšiel na 20€/auto a problém bol rýchlo vyriešený. Zakúpený lístok na autobus sme už nemohli vrátiť, no dal sa využiť pri spiatočnej ceste na letisko.

Listok na autobus_mala foto

Mnohí turisti hovoria, že sa tu oplatí prenajať si auto. Keď si však zrátam nízku cenu za taxík alebo MHD a spomeniem na bláznivých šoférov na cestách, túto možnosť  ti odporúčam zvážiť.  Centrum Skopje nie je veľké a všade sa dostaneš pohodlne pešo.  Pri väčších vzdialenostiach mimo hlavného mesta, ako napríklad výlet k jazeru Ohrid, stojí spiatočný lístok na autobus 12€. Ja mám navyše vďaka cestovaniu verejnou dopravou viacero úsmevných príhod – vystúpenie najlepšieho macedónskeho komika a jeho telefonát DonaldoviTrumpovi, či stretnutie s poliakmi s nekonečnou zásobou červeného vína.

Špeciality macedónskej kuchyne

Vďaka majiteľovi hostela Goranovi sme hneď prvý večer objavili pravú macedónsku kuchyňu.  Poslal nás na Boemsku ulicu do reštaurácie Cardak (neďaleko centra mesta), kde sme si uchytili posledný voľný stôl.  Medzi hlavné suroviny tradičných jedál patrí predovšetkým zelenina ako rajčiny, paprika a fazuľa, ale aj ryby, či rôzne druhy mäsa pripravované na grile. V Macedónsku jednoznačne musíš ochutnať:

Nátierky a zapečený chlieb – baklažánová nátierka s vlašskými orechmi alebo fazuľová nátierka s chillipodávané so zapečeným chlebom pokvapkaným olivovým olejom
Tavče Gravče – zapečené fazule podávané v hlinenej nádobe
Oriztava – zapečená ryža so zeleninou
Pleskavica – kurací či bravčový stejk na grile
Postnazelka – dusená kapusta so zeleninou
Turlitava – zapekaná zelenina s teľacím mäskom

Na raňajky sme pravidelne chodili do neďalekej pekárničky, kde rozvoniavalo čerstvé pečivo a káva. Stojí za to ochutnať:
Burek – pita zapečená ovčím syrom, mletým mäsom alebo špenátom. Zapíja sa kyslým mliekom.
Turecká káva – zabudni na presso s mliekom alebo latté, v Macedónsku sa pije pravý „turek“

No a večer v jazz clube bola voľba jasné:
Víno Alexandria – biele polosuché víno z macedónskych viníc *****
Rakija – tradičná ovocná pálenka

kolsz

jj

Ceny a mena

Dôležitým faktom zohľadňujúcim často výber destinácie na trip sú miestne ceny. Tie sú v Macedónsku viac ako prijateľné. Ceny za dopravu, ubytovanie, potraviny a zrejme všetko ostatné, sú odhadom o 60% nižšie ako u nás. Miesta mena sa nazýva denár a kurz je približne 1€= 61,4MKD. Na výber denárov odporúčam bankomaty na letisku alebo v meste, menej výhodné kurzy ponúkajú zmenárne.


Dúhové fasády, invázia sôch a trochu gýča

Hlavné mesto Macedónska leží skryté medzi vysokými Balkánskymi horami, na oboch brehoch rieky Vardar. Pod jeho dnešnú podobu sa podpísalo najmä masívne zemetrasenie z roku 1963, ktoré zničilo veľkú časť historických budov. O ich opätovnú obnovu sa snažia Macedónci dodnes. Podľa vzoru sovietskych súdruhov sa pustili do megalománskych plánov a prestavieb, ktoré vzhľadu mesta skôr uškodili ako pomohli. Napriek tomu je Skopje živelné, pripomína dobrodružný Orient a svojim spôsobom si ho človek zamiluje. Stačí mu dať šancu . . .  A čo stojí za to v Skopje vidieť?

old bazar

Matka Canyon 

Náš prvý výlet smeroval do kaňonu Matka vzdialenom asi 15 kilometrov od Skopje, 30 minút cesty autobusom (lístok 35 MKD). Vystúpili sme na parkovisku pred vstupnou bránou do areálu, odkiaľ sme už kráčali k vodnej elektrárni. Popri hrádzy vedie kamenný chodník, ktorý nás priviedol k reštaurácii, požičovni lodiek, hotelu a kostolíku. Odtiaľto začína ľahká turistika cestičkou vytesanou do skál. Označená trasa vedie niekoľko kilometrov ponad kaňonom.  Vychádzku sme si užívali, začalo vykúkať zubaté novembrové slnko a okolitá jesenná príroda pôsobila ako balzam na dušu. Voda bola priezračne čistá, nad hladinou sa ako husté mlieko vznášal biely opar. Po asi hodinovej prechádzke sme sa otočili späť, chceli sme sa ešte loďkou zviesť do jaskyne Vrelo (cena 400MKD) a vidieť kláštor na opačnom brehu jazera.  Obe tieto zastávky stáli za to, no z člna sme vystúpili zmrznuté na kosť. V neďalekej reštaurácii sme sa až do odchodu autobusu zohrievali pri šálke vareného červeného vína.  Ok, tak pri dvoch šálkach, bola fakt zima J. Výhodou mimosezóny je absencia turistov, takže žiadna tlačenica alebo čakačky na loď.  Na tento výlet si aj s cestou rezervuj 3-4 hodiny.

nôp

&ľ

Farmárske trhy

V Skopje sa konajú farmárske trhy Bunjakovec neďaleko centra – ide o klasickú tržnicu a chodia sem nakupovať miestny, čo znamená, že tu predajcovia nemajú prehnané ceny.  Zoženieš tu macedónske čaje, bylinky, oleje, koreniny, kvety, čerstvé ovocie aj zeleninu. Trhy boli voňavé, farebné a pestré. Predajcovia nám dali ochutnať všetko, čo sme si zaumienili – kešu oriešky, čerstvé a sušené ovocie. Z farmárskych trhom som domov paradoxne priniesla najviac suvenírov.

IMG_9051.CR2

Old Bazaar

Po návrate do centra sme sa premiestnili do najstaršej časti mesta, Starého bazáru. Už spomínané zemetrasenie ho ako zázrakom nezničilo, vďaka čomu si štvrť ako jedna z mála zachovala pôvodný hystorický ráz. Je domovom tureckej a albánsko moslimskej populácie a pre mňa najlepším miesto v Skopje. Predstavuje mix kultúr, národností a náboženstiev. Cítiť tu závan Stredného východu, povinnou zastávkou je mešita Mustafu  Pashu. Pri prechádzkach úzkymi uličkami sme objavili množstvo kaviarní a reštaurácií. Ochutnali kebab, baklavu, turecký med (najlepší aký som kedy jedla) a obdivovali krásne ručne vyrábané suveníry, tradičné kroje a nespočetné obchodíky so starožitnosťami.

blsak2_upravene

bazar kolaz nova

Kala Fortress

Pevnosť sa nachádza severne od Starého Bazáru a postavená bola pred 1400 rokmi. Patrí k dominantám mesta a už z diaľky je neprehliadnuteľná. Je to skvelé miesto, odkiaľ sme mohli vidieť celé Skopje a vrch Vodno bez toho, aby sme platili vstupné. Urobili sme si krátku prechádzku pozdĺž hradieb z vnútornej strany pevnosti a odfotili mesto pri západe slnka.

Stone bridge, Bridge of Civilizations, Art bridge

Skopje leží na oboch brehoch rieky Vardar a v centre nájdeš hneď tri mosty, ktoré stoja za povšimnutie. Tým prvým je Kamenný most. Spája staré mesto s moderným centrom. Bol postavený v 6.storočí, neskôr zbúraný a potom opäť postavený. Domáci si ho vážia natoľko, že sa stal súčasťou erbu mesta. V rámci projektu Skopje 2014 sa realizovala výstavba Mostu umelcov. Lemovaný je sochami významných macedónskych hudobníkov, spisovateľov, umelcov a ozdobený dobovými pouličnými lampami. Priviedol nás priamo pred Národné archeologické múzeum, ak budeš mať čas, navštív ho. Most civilizácií sa už na prvý pohľad nápadne podobá na Karlov most v Prahe.  Určite neprehliadneš dva koráby lodí na pevných podstavcoch umiestnené medzi mostami a tri veľké vŕby babylonské dovezené z Nového Zélandu rastúce v strede rieky Vardar.  A keďže každý špás niečo stojí, cena každej vŕby vyšla macedónčanov na úctihodných 250 000 USD.

novy most

socha vo vode

Projekt Skopje 2014

Len pre vysvetlenie – projekt „Skopje 2014“ bol realizovaný po oboch stranách Kamenného mosta. Ide o novopostavené pamiatky, sochy a budovy historického i moderného rázu, ktoré nadobro zmenili charakter centra Skopje. Čo tým myslím? Kam sme sa pozreli, všade sa nachádzali fontány, levy, sochy sv. Cyrila a Metoda, Matky Terezy alebo Alexandera Veľkého, najlepšie v nadživotných veľkostiach. Okrem toho lavičky, verejné osvetlenie, mosty, palmy pozdĺž brehov rieky Vardar. Uf, skrátka „to much“. Len sám by si sa musel rozhodnúť či sa ti to páči alebo nie. Za mňa len toľko: áno, Skopje je mestom gýču. A okrem toho mála drobnosť.  Pri čerpaní dotácií na tento projekt došlo k okatým finančným operáciám, čo sa nepáčilo obyvateľom Skopje. Tí  svoju nespokojnosť prejavili pomerne svojrázne a to novou farebnou omietkou na fasádach sôch a budov.

sochy_upravene

kolsz

Mountain Vodno a Millennium Cross

Dokonalý útek pred ruchom mesta len 4km od centra Skopje.  Na svoje si tu prídu milovníci prírody, bicyklisti a všetci tí, ktorí sa potrebujú nadýchať čerstvého vzduchu. Autobus (lístok za 35 MKD) nás vyviezol do polovice kopca, odtiaľ už premáva lanovka na vrchol.  O pár minút sme stáli pod jedným z najväčších kresťanských krížov na svete, Millenium Cross. Kríž je 66 metrov vysoký s a stal sa významnou pamiatkou Macedónska. Pozornosť púta najmä po zotmení, pretože je krásne vysvietený.

Mother Teresa Memorial House

Možno nevieš, ale Matka Tereza sa narodila práve v Skopje. V roku 2009, dva roky po jej smrti, bol postavený pamätný dom Matky Terezy. Poobzerali sme si tu fotografie z jej života, memoáre, dokumenty z náboženskej a dobrovoľníckej práce. Nad múzeom je malá kaplnka a v suteréne multimediálne centrum,  kde premietajú filmy súvisiace s Matkou Terezou. Vstup je zdarma. Otváracia doba:  pondelok – piatok od 9hod. do 20hod., sobota – nedeľa od 9hod. do  14hod.

Plostad Makedonija

Centrálne námestie – srdce mesta, známe skôr ako Macedónske námestie. Jeho dominantou je neprehliadnuteľná socha Alexandera Veľkýho na koni Bucephalus, kvôli ktorému sa Macedónci stále škriepia s Grékmi.  Zbiehajú sa tu 3 hlavné ulice – Maksim Gorki, Dimitar Vlahov a Street Macedonia. Objavili sme tu viacero príjemných kaviarní a reštaurácií a dalo sa tu najesť /vypiť za celkom fajn ceny.

namestie nove

simi kolaz


Dľžka pobytu

Mnohokrát sa odvíja v závislosti od termínov letov nadstavených leteckými spoločnosťami. Nám nezostávalo iné, ako sa uspokojiť s dva a pol dňami strávenými v Macedónsku. Videli sme centrum Skopje, absolvovali výlet do kaňonu Matka a k jazeru Ohrid na juhu krajiny. Určite by stálo za to navštíviť aj Kosovo, Albánsko, či macedónsky vidiek a pohoria. Snáď nabudúce, ideálne v rámci dlhšej balkánskej dovolenky.

Oplatí sa vedieť:
  • Zjednávaj ceny a nikdy neskoč na prvú, ktorú ti obchodník ponúkne
  • Peniaze vyberaj z bankomatu, kurz je výhodnejší ako v zmenárňach
  • Ubytuj sa prostredníctvom Airbnb, nájdeš veľa skvelých bytov za fajn ceny. Rezerváciu neodkladaj na poslednú chvíľu, ľahko sa stabe, že sa budeš musieť uspokojiť s hotelom, či hostelom
  • Dohovoríš sa skôr po slovensky ako po anglicky
  • Na presúvanie sa v meste alebo po krajiny využi radšej MHD a taxík ako prenájom auta
  • Vyhraď si viac času na cestovanie po krajine ako na obhliadku Skopje
  • Skopje je dobrým východiskovým bodom na výlet do Kosova alebo Srbska
  • Macedónsko je aspoň podľa našich skúseností relatívne bezpečné, nemali sme žiadnu zlú skúsenosť
  • Ľudia sú tu veľmi milí, ochotní pomôcť a poradiť
  • Rozhodne musíš vidieť jazero Ohrid – článok čoskoro na blogu

Napíšte komentár