Perla Malých Karpát

Už tradične začínam každoročnú tulácku sezónu v Smoleniciach.  Krásne prostredie romantického zámku v Malých Karpatoch a nenáročná prechádzka v jeho okolí sú ako stvorené na vítanie jari. Svieža zeleň na lúkach, vôňa prvých rozkvitnutých kvetov a slnko vysoko na oblohe lákajú roztiahnuť deku a ľahnúť si do trávy. Nič nerobiť, nikam sa neponáhľať, hodiť za hlavu všetky povinnosti.  Po dlhej zime pôsobí takýto výlet ako balzam na dušu.  Ak sa chcete „očistiť“ od leňošenia a jarnej únavy tak ste na správnom mieste.

zamok Pohľad na Smolenický zámok z nádvoria.


Najmladší zámok na Slovensku

Smolenice sú jednou z mála obcí na Slovensku, ktorá sa môže pýšiť nádherným zámkom pripomínajúcim staré francúzske sídla.  Smolenický zámok dala postaviť grófska rodina Pálfiovcov, ak sa lepšie prizriete istú podobu má so zámkom v Bojniciach.  Poznávacím znakom je dominantná veža s čarovným výhľadom na široké okolie, ktorý vám doslova vyrazí dych.

brana Hlavná brána je jediným vstupom do zámku.


Oplatí sa vedieť, že zámok je verejnosti sprístupnený len počas letných mesiacov – júl a august denne od 10.00 do 18.00 hodiny, dospelý platí vstup 1,5 Euro. K videniu je červený, žltý i modrý salónik, zasadacia sieň, poľovnícky salónik a ďalšie priestory. Samotná prehliadka trvá zhruba 25 minút a končí výstupom po 99 schodoch na vyhliadkovú vežu. Kamenné nádvorie zase láka k posedeniu pri káve alebo poháre vína z blízkych viníc, taktiež si tu môžete vychutnať príjemný výhľad.

toto Šálku kávy alebo pohár vychladeného vínka si môžete počas letnej sezóny dopriať na tomto slnečnom nádvorí. 


Hradisko Molpír, vrch Záruby a jaskyňa Driny

Okolie zámku ponúka turistické výlety na malokarpatské kopce, do jaskyne Driny – jedinej sprístupnenej jaskyne na Západnom Slovensku s kvapľovou výzdobou, na praveké hradisko Molpír. Obec preslávil i vynálezca padáka Štefan Banič, nachádza sa tu jeho pamätná izba i hrob. Obísť by ste nemali ani múzeum Molpír, hrobku posledných vlastníkov zámku rodiny Pálffyovcov.

No a pod zámkom samotným sa rozprestiera udržiavaný, rozľahlý anglický park s lúkami a jazierkom, kde na pikniku s veľkou pravdepodobnosťou stretnete desiatky rodín s malými deťmi, psíčkarov so štvornohými miláčikmi, či turistov smerujúcich na Záruby, najvyšší vrch Malých Karpát.

turisti_blogTuristi, v Smoleniciach ste vítaní!


Smolenický zámok sa veľkosťou a ponukou nedá porovnávať  s neďalekým Červeným Kameňom alebo Bojnicami, no tipov na výlety je tu neúrekom, určite nebudete sklamaní! Na záver deň strávený v Smoleniciach ukončite ochutnávkou cesnakovej polievky v reštaurácii neďaleko zámku a minimálne tromi kopčekmi tej najlepšej zmrzliny v širokom okolí, ktorú vám „načapujú“ v zmrzlinárni v centre dediny.

Smolenice kolazAnglický park pod zámkom patrí k pýcham Smoleníc.


Oplatí sa vedieť:
  • Návštevu Smoleníc si budete pochvaľovať, či už sa vyberiete na prehliadku zámku alebo turistiku na malokarpatské kopce.
  • Ak sa chcete vyhnúť zástupom turistov, odporúčam sem prísť cez týždeň. Víkendy, sviatky, prázdniny a pekné počasie lákajú na zámok doslova „davy návštevníkov“.
  • Povolené, odporúčané a vítané sú všetky aktivity s deťmi v parku pod zámkom.
  • Naopak, Jaskyňa Driny, Záruby, či Havrania skala ponúkajú akčnejšiu podobou „výletovania“ v tejto oblasti pre milovníkov prírody.
Užitočné stránky:

Napíšte komentár