Národný park Paklenica: Turistika, bicyklovanie, kajakovanie

Do Chorvátska bez plaviek! Smejem sa, keď v Starigrade z kufra vyťahujem turistické  topánky, trekingové palice a športové oblečenie.  Áno, toto všetko potrebujete, ak chcete z Chorvátska konečne vidieť aj niečo iné ako len more, pláž a rušné promenády. NAOZAJ môže ľutovať ten, kto sám seba ukráti o zážitok spoznať „slovenské more“  trochu INAK.  Národný park Paklenica je súčasťou mohutného pásma Velebit, typického vápencového pohoria so strmými skalnými vrchmi, jaskyňami a krasovými útvarmi.  Doslova povinnosťou je vidieť riečne kaňony Veľká a Malá Paklenica, vyrazia vám dych.  Čo však určite musíte zažiť je TREKKING na Sveto Brdo, BAJKOVAČKU v národnom parku s nádhernými výhľadmi, MOTO SAFARI na miesta, kam sa bežný turista nedostane a KAJAKOVANIE na rieke Zrmanja ako z kultovej knihu Winnetou. Pripravte si KONDIČKU, ideme na to!

simi6Pripravte si kondičku, TU ju budete potrebovať!

 


Trekking po chorvátsky

 • V Národnom parku Paklenica máte na výber zo 150 km označených trás, chodníkov a cieľov, ktoré s prehľadom zvládnete prejsť ľavou – zadnou.
 • Z kaňonu Malá Paklenica je možné vystúpať k jaskyni Manita peć, z Veľkého kaňonu zase dôjsť k horským chatám Ramiča i Dvori, či Parici a odtiaľ k najvyšším velebitským vrchom.
 • Pre tých, ktorý majú menej času odporúčam absolvovať prechádzku kaňonom Veľká Paklenica s označenými turistickými zastávkami, navštíviť múzeum, ovlažiť sa v rieke, dať si dobrý obed, nakúpiť suveníry a pobrať sa spať.  Ozbrojte sa trpezlivosťou a pripravte sa na davy turistov, práve táto časť národného parku je NAJnavštevovanejšia.
 • Pre ostrieľaných turistov dávam do pozornosti trasu:  Libinje – Sveto brdo – Vaganski vrh – Lipa staza – Paklenica – Starigrad. Počas tejto túry sme hrebeňovkou zdolali dva najvyššie vrchy v národnom parku (Sveto brdo, Vaganski vrh). S prestávkou na Karlovačko a kávu v horskej chate Ramiča i Dvori sme ju zdolali za 11hodín.  A toto sa vám u nás nestane: Počas turistiky sme tu nestretli ani jedného turistu!
 • Pri návšteve parku potrebujete pevnú turistickú obuv, bezpodmienečne a všetci! Chodníky sú kamenné, miestami strmšie, nič nepodceňujte.
 • Ak sa vyberiete na turistiku v lete, vyrazte už pri východe slnka, vezmite si aspoň 3 – 4 litre vody a turistické palice, uľahčia vám výstup.
 • Vstupné do Veľkej Paklenice stojí 40 kún. Parkovisko je najmä počas hlavnej turistickej sezóny plné, oplatí sa preto ráno si privstať. Inak budete musieť absolvovať dlhšiu prechádzku po príjazdovej ceste do kaňonu.
 • Ak patríte k fanúšikom lezenia po skalách, ste na správnom mieste. NP Paklenica patrí k chorvátskym topkám v tomto športe.

paklenica - horyTrasa zo Sveto Brdo na Vaganski Vrh, NAJvyšší vrch pohoria Velebit.

simi6 Počasie nám prialo, šliapalo sa výborne.

tabulky paklenica Smer Vaganski Vrh (1757 m n. m)

simi7Náš prvý cieľ – Sveto Brdo (1751 m n. m)

ramiča dvori Prvú pomoc na ceste späť nám poskytli v horskej chate Ramiča i Dvori. 


Bajkovačka s výhľadom na Sveto Brdo
 • Výborným východiskovým bodom na bicyklovanie je dedina Starigrad, odkiaľ vedie hneď niekoľko cyklotrás – kratších i dlhších.
 • Pre menej zdatných a občasných bicyklistov je dobrá voľba bajkovanie po asfaltových cestách pozdĺž mora s krásnymi výhľadmi na Velebit.
 • Pokiaľ sa na bicykli vyberiete vyššie do hôr, pripravte sa na štrkové cesty, miestami z rozbitých kameňov. Trasy sú náročnejšie, s prevýšením, cesty občas nespevnené. Na tento terén je vhodný crossový alebo horský bicykel.
 • Výhľady v horách sú nezabudnuteľné, príroda nedotknutá. Turistov je tu minimálne, sem – tam sme stretli pastierov, ktorí pripravovali svoje kamenné domy vysoko v horách, aby tu pri pasení oviec mohli stráviť letnú sezónu (od júna do októbra).
 • Bicyklovanie si dokonale užijete v MIMOsezóne, kedy sú teploty ideálne na športovanie a aktivity v horách. Nehrozia búrky z tepla a slnko nie je horúce.
 • Chodníky na bicyklovanie nie sú tak dobre označené ako na pešiu turistiku, je fajn mať sprievodcu. Dostanete sa na miesta, ktoré by ste sami inak našli len ťažko.
 • Nás do hôr vyviezli na aute, takže sme sa nemuseli vracať tou istou trasou späť a dokonale sme si vychutnali bezstarostnú jazdu cez vysoké pohoria s výhľadom na Sveto Brdo.
 • Ak nemáte bicykel, žiadny stres, tu vám ho radi požičajú: http://www.hotel-rajna.com

simi1Cestou – necestou :)

bajkovacka na horach Chorvátska príroda vás “dostane”!

jaskynaKrátka bádateľská zastávka v jaskyni.

lesyJarná zeleň a čokoláda nám na bicykli dodávali potrebnú energiu. 

simi-cierno-biele Parádnych 6 hodín na bicykli v NP Paklenica stálo za to!


Kajakovanie na mori a rieke Zrmanja
 • Zážitkom na celý život je splavovanie najkrajších chorvátskych riek Zrmanja Kupa.
 • Keď sa tadiaľto mohol plaviť Winnetou, prečo nie VY? :)
 • Trasa na rieke Zrmanja je dlhá 40km, má viacero zastávok na kúpanie a trvá približne 6 hodín.
 • Plavba rozprávkovo krásnym kaňonom a priezračnou vodou, skalnými vežami a majestátnym 12 metrovým vodopádom bude zlatým klincom vášho chorvátskeho dobrodružstva.
 • Vyskúšajte kajakovanie z dedinky Vinjerac do Starigradu, my sme boli nadšení, pohľad z mora na Starigrad a Valebit bol čarokrásny a videla som aj “Spiaceho Indiána”! Trasu sme zvládli splaviť približne za 1,5 hodiny.
 • Pripravte si suché veci na prezlečenie, športovanie na vode je ako inak „mokré“.

simi5Kaňon s riekou Zrmanja.

vinjerac - starigrad Pohľad na dedinku Vinjerac, na opačnej strane náš cieľ – Starigrad.

vykladame clnTo kanoe naozaj nebolo ľahké :) 

simi4 Pohoda na mori. 

kajak Mokrí ale spokojní sme sa dorazili na protiľahlú pláž.


Užitočné stránky:
Online mapa:

Napíšte komentár