Malajský prístav troch svetov

Malacca! Tak znela odpoveď našich kamarátov z Kuala Lumpur na otázku, čo musíme okrem Batu Caves a Petronas Twin Tower vidieť v krajine s toľkými cestovateľskými možnosťami a prírodnými krásami akou je Malajzia. Opísali nám veľkolepý mestský štát s holandskými koloniálnymi stavbami, moslimským palácom a čínskou štvrťou Jonker street. Kedysi najslávnejší juhoázijský prístav prekvitajúci vďaka obchodu s korením, dnes láka turistov z celého sveta. Ponúka jedinečný zážitok s bohatým historickým a kultúrnym pozadím troch svetov: európskeho, malajzijského a orientálneho. Domáci obyvatelia s typickými okrúhlymi črtami tváre rozprávajú portugalským nárečím a odriekajú kresťanské modlitby. Pri rieke sa krúti holandský mlyn a odpočíva loď prvých kolonizátorov. Mieša sa tu vôňa tulipánov, mora a exotického ovocia.

namestie Holandské námestie s fontánou a vežovými hodinami


Keď sa vydáte autobusom z Kuala Lumpur smerom na juh, po dvoch hodinách jazdy sa ocitnete v Malacce, prístave rozmanitých svetov. Patrí medzi najnavštevovanejšie mestá v celej Malajzii, ani my sme ju nemohli obísť.Hoci bol október, obdobie monzúnov, slnko pálilo už od skorých ranných hodín, na oblohe nebol ani mráčik. Skryli sme sa pod najväčší strom na Dutch square, aby sme sa rozhliadli po okolí a preštudovali si mapu mesta s množstvom turistických zastávok a pamätihodností.  Skôr ako sme stihli zdvihnúť hlavu od našich poznámok, obliehal nás dav vodičov rikší s ružovým motívom Hello Kitty a hlasnou disco hudbou, ponúkajúci vyhliadkovú jazdu centrom mesta. Pri pohľade na malých mužíkov, šľapajúcich do pedálov trojmiestnych vozíkov hore kopcom, sme sa rozhodli prejsť si Malaccu  po svojich.  Samotné centrum nie je rozľahlé. S prehľadom stihnete vidieť všetko dôležité počas jedného dňa, dokonca i ochutnať miestne špeciality a nakúpiť suveníry v podobe drevených vyrezávaných magnetiek.

riekaPlavba výletnou loďou po rieke Melacca spríjemní deň mnohým turistom


Sme vôbec v Ázii?

Na červené Dutch square sme sa nevedeli vynadívať. Krásne námestie v koloniálnom štýle v záplave rozkvitnutých kvetov, s tradičnými stánkami so suvenírmi a kamennou fontánou uprostred pôsobili  veľkolepým dojmom. Ten ešte viac umocňovali vežové hodiny ako z idylického obrazu starého holandského mestečka. Práve odbili celú, hlas mohutného zvona sa niesol po rieke smerom k moru.  Na opačnej strane námestia nájdete Kostol Ježiša Krista s červenou fasádou, postavený z tehál privezených cez oceán priamo z Holandska. Na zemi sú rozmiestnené holandské náhrobky a neprehliadnuteľný je i holandský erb.  Ak by ste pátrali po najstaršom protestantskom kostole v Malajzii vedzte, že je to práve tento.  Symbolom a pýchou mesta je radnica, ktorá bola pôvodne biela, no ako inak, jej fasáda sa časom zmenila na červenú a odvtedy je známa predovšetkým ako „červená budova“. V minulosti slúžila na administratívne účely, dnes v nej nájde múzeum histórie, etnografie a vzdelávania.  Pokiaľ ste hladný po informáciách a faktoch, nech sa páči vstúpte.

namestie s hodinami Červená farba dominuje celému centru mesta


Ruiny s lebkami

Do kopca nad námestím sme stúpali pomaly, s niekoľkými zastávkami na pitie a obdivovanie zručností miestnych pouličných predajcov. V horúčavách, ktoré nás doslova trýznili, bola akákoľvek fyzická aktivita náročnejšia ako kedykoľvek predtým.  Kráčali sme s opaľovacím krémom v rukách, počítajúc každý jeden schod. Na vrchole čakal náš cieľ. Mali sme pred sebou kostol, alebo skôr ruiny Kostola sv. Pavla. Pôvodne išlo malú kaplnku, ktorú nechal postaviť portugalský kapitán Duarto Coelho. S  príchodom Angličanov sa z neho neslávne stal sklad na pušný prach.  Samotné ruiny chrámu sú udržiavané, s veľkými zelenými trávnikmi a náučnými tabuľami.  Za zmienku stoja kamenné náhrobky, erby, staré nápisy, či nemilá spomienka na čase bojov o Malaccu v podobe lebiek so zakrivenými končatinami. Pred vstupom do samotného chrámu neprehliadnete maják z britskej éry a sochu sv. Františka Xavera, ktorá má pripomínať jeho tunajšiu púť.

St.Peter Kostol sv. Pavla vypínajúci sa nad mestom, ponúka panoramatický výhľad na prístav

simik a klodikSpoločná foto cestovateliek, ďakujeme za ňu milému pánovi z Austrálie :)


Pušky a strelný prach

Keď sa dosýta nabažíte výhľadu na mesto a šíre more, zbehnite po schodoch smerom k portugalskej bráne Porta de Santiago.  Podľa legiend ide o jednu zo štyroch hlavných brán do pevnosti A´Famosa, ktorú dal postaviť slávny portugalský admirál a dobyvateľ d´Albuquerquem. Počas mnohých bojov  kolonizátorov o Malaccu, strategický prístav križujúci mnohé obchodné cesty, bola pevnosť pod paľbou striel zničená.  Zachovala sa z nej len spomínaná kamenná brána a niekoľko múrov slúžiacich práve na obranu.  Na dotvorenie predstáv o súbojoch dobyvateľov, sú okolo pevnosti vystavené strelecké delá. Či ide o originály a kto z nich strieľal nevedno.
Potom ako sa Malacca vyslobodila z nadvlády silnejších mocností a stala sa mestským štátom, bol na túto počesť postavený pomník nezávislosti Malajzie. Ak by ste hľadali pamätník v pravom zmysle slova s veľkou tabuľou, či  kamennou sochou, budete sklamaný. Ide o budovu symbolicky spájajúcu hrdinstvo a vlastenectvo pôvodných obyvateľov Malacci. Trvalo totižto dlhé stáročia, kým sa mesto stalo nezávislou a samostatnou súčasťou Malajzie.

dela s ludmiSlávna pevnosť A´Famosa


Vyhliadková jazda časom a kontinentmi

Jednou z mnohých  „červených uličiek“, ktoré musíte navštíviť je vychytená  Jalan Laksamana. Nájde tu mnoho obchodíkov s ručne vyrobenými suvenírmi, tradičným oblečením, miestne kaviarne a reštaurácie s malajskými špecialitami.  Varia v nich skutočne výborne, no na základe vlastných skúseností  odporúčam neustále opakovať výraz „no spicy food“.  Ázia je pikantnými jedlami známa, ale v Malajzii ich doslova milujú.  Po dobrom obede je čas na dezert,  doprajte si ho v čínskej štvrti Jonker street. Tá s priľahlými ulicami tvorí rezidenčné srdce Malacci s úzkmi krivoľakými uličkami, krásne zdobenými domami, hotelmi a reštauráciami. Celá oblasť je zároveň prechádzkou renesancie s nezabudnuteľnou atmosférou. Nasledovali sme ulicu so symbolickým názvom „Harmony Street“. V tesnej blízkosti sa tu modlia a stretávajú prívrženci troch hlavných malajzijských vier: v  Cheng Hoon Teng – čínskom chráme, hinduistickom chráme Sri Poyatha Vinayagar, a mešite Kampung Kling.  Stretnúť  toľko rozdielnych ľudí, odlišných kultúr, národných odevov a zvláštnych jazykov bolo veľkým zážitkom. Všetkých spájalo jedno: prívetivosť, úsmev, vzájomná tolerancia a priateľstvo.

kolesoVodné koleso, Holanďania sa nezaprú :)


Oplatí sa vedieť
  • Pri prechádzke mestom stretnete mnoho policajtov na koňoch, autách, či bicykloch. Bolo nám to čudné do chvíle, pokiaľ sme neuvideli tabuľu s tromi zákazmi: fajčiť, žuvať žuvačku a pľuť na chodník. Vážne, aj to sa dá zakázať. Vraj to má niečo spoločné s červenou fasádou budov a ich znehodnocovaním.
  • Deň v Malacce ubehol rýchlo, no svoje neopakovateľné kúzlo nestráca ani večer. Väčšina ulíc  v centre mesta je červená, na žlto alebo bielo osvetlená. Nezabudnuteľnou sa tak stáva i romantická prechádzka na nábreží rieky Sungai Melaka. Konečne si môžete vychutnať poloprázdne uličky bez davu turistov, hurá!
  • V utorky je väčšina múzeí, obchodov, reštaurácií, či kaviarní v oblasti zatvorená.  Určite si na návštevu Malacci vyberte iný deň.
  • Nočný trh na Jonker street  je obrazom reálneho života domácich obyvateľov v Malacce. Ak viete dobre zjednávať,  výhodne tu kúpite napríklad starožitnosti, či jedinečné remeselné výrobky.  Ochutnajte miestne špeciality ako kuracie gule s ryžou, reďkovkovú tortu, cendol (sladké kokosové mlieko so želé rezancami), vafle plnené nátierkou z kokosu, hrozno máčané v čokoláde, alebo kiwi v karameli.  S bruchom plným dobrôt sa vám budú príjemne sledovať tanečné predstavenia a sprievod v maskách.

budovyAj takto sa býva v Malacce, nádhera


Užitočné odkazy

na rikšiFotka na ružovej rikši musela byť :)


Mapa

Napíšte komentár