Nižnej Boci zima pristane #2

Doprajte si výhľad na rozľahlé okolité lesy a nádhernú panorámu Tatier. Stačí, ak si počas slnečného víkendu urobíte výlet na rozhľadňu nad dedinou, slúžiacu zároveň ako požiarna veža. Krátka a nenáročná prechádzka stojí za to! Z výšky 14,5m budete mať Nižnú Bocu ako dlani a z výkladu sprievodcu sa dozviete veľa zaujímavostí nielen o miestnom urbári. Ak už máte obuté túlavé topánky neváhajte a po niektorej z kľukatých lesných cestičiek vykročte v ústrety spoznávaniu nízkotatranských prírodných krás. Hoci tu polom v uplynulých rokoch narobil veľa škôd, sledovať ako sa príroda postupne obnovuje, robí veľkú radosť zvedavým turistom i miestnym obyvateľom. Zurčanie vody v potoku Bocianka, nedotknutá snehová prikrývka na lúkach a romantické pohľady na okolité doliny vám dodajú toľko pozitívnej energie, že by ste ju po návrate domov mohli pokojne aj rozdávať. 

rozhladna Z rozhľadne nad Bocou sa vám naskytne výhľad na snehom pokrytú dedinu, okolité lesy i panorámu Tatier.


Zimné radovánky v Bockej doline

Perinbaba nám tento rok dopriala štedrú snehovú nádielku, z ktorej majú úprimnú radosť malí i veľkí dovolenkári. Ak patríte k priaznivcom zimných športov, potešíme vás, ste na správnej adrese. Do blízkych lyžiarskych stredísk na Čertovici, či Bačovej Rovni to máte doslova na skok. Stačí si do ruksaku pribaliť teplý čaj a dobrú náladu, navoskovať lyže, obrniť sa smiechom a môžete ísť rovno na svah. Deň strávený v štýle „á la Alberto Tomba“ však častokrát nezostane bez následkov. Ubolené nohy a svalovica na celom telo svedčia o tom, že ste svoj športový potenciál využili skutočne naplno. Ak vám predsa zostane energia navyše, zužitkujte ju efektívne. Okolité svahy Nízkych Tatier ako Ďumbier, Čertova Svadba, Kumštové sedlo a  celé okolie hrebeňa z Čertovice na Chopok ponúkajú všetkým milovníkom skialpinizmu a lyžovania vo voľnom teréne vynikajúce využitie a jazdy v prírode plnej snehu. Ak je to na vás pritvrdý oriešok, čo poviete na bežkovanie? Na Liptove nájdete viac ako 70km bežkárskych tratí s ideálnymi podmienkami. Práve na bežkách ste o čosi viac spätý s okolitou krajinou a máte dostatok času obdivovať nádhernú scenériu hôr. Zimné šantenie „pod Ďumbierom“ má však ešte veľa ďalších podôb. Ticho prichádzajúce so súmrakom pravidelne vystrieda veselý krik a rušná vrava. Pod kopcom sa podvečer zbieha kŕdeľ detí, len ťažko ich spočítať. Farebné čiapky a teplé rukavice sú ich overenou výzbrojou pri stavaní snehuliaka a guľovaní. Súťaž v sánkovaní ešte viac rozprúdi atmosféru, každý z nich chce vyhrať. A aká je odmena? No predsa nezabudnuteľný pocit z dní strávených na mieste ako je toto. V dedine, ktorá je akýmsi „živým skanzenom“ ponúkajúcim za plnú hrsť zimných dobrodružstiev a lákadiel.

Oplatí sa vedieť
  • Horská obec Nižná Boca sa nachádza v južnej časti horného Liptova, v Bocianskej doline, na styku Ďumbierskych a Kráľovoholských Tatier.
  • Pre obec je typická drevená architektúra domov s priedomím. Často sú to dvojdomy, pričom každá časť má hlavnú izbu s pecou, kuchyňou a pitvorom.
  • V roku 1558 sa v Nižnej Boci vyťažilo až 60 kg zlata. To spôsobilo, že sa do dediny začali vkladať veľké nádeje, bola označená za novú „Štiavnicu“.
  • V obci prebiehajú snahy o záchranu, rekonštrukciu a zdokumentovanie pôvodnej architektúry.
  • Hoci podmienky pre život sú tu neľahké, v súčasnosti v obci pod Rovnou Hoľou žije približne 150 obyvateľov.
  • Veľa ďalších zaujímavých informácií o tomto rozprávkovom mieste nájdete na http://www.niznaboca.sk.

Čarovných zákutí v Nižnej Boci nájdete viac ako dosťČarovných zákutí nájdete v Nižnej Boci viac ako dosť.

Z niektorých stajní v dedine sa časom stali rekračné chalúpky Z niektorých stajní v dedine sa časom stali rekreačné chalúpky.


Dostať sa k chalupe môže byť v zime problémDostať sa k chalupe môže byť v zime problém.


Na vandrovke - hore dedinou Na vandrovke “hore dedinou”.


Zakŕmili sme, teraz čakáme návštevníkovZakŕmili sme, teraz čakáme návštevníkov.


Napíšte komentár