Krajina slonov: V Laose stále žijú kmene, ktoré nepoznajú peniaze ani cudzincov

Medzi bujnými lesmi sa ligocú zlatisté vežičky budhistických chrámov, roztrúsených po oboch stranách rieky Mekong.  Jednoduché drevené prístrešky sa striedajú so stavbami vo francúzskom štýle a rovnako ako dlhé chrumkavé bagety pripomínajú časy francúzskej kolonizácie.  Luang Prabang nesie nádych starého koloniálneho štýlu, no tradície a náboženstvo sú v ňom pevne zakorenené.

kuang-si-falls-463925


Ranná almužna

O piatej hodine ráno som už bola na nohách. Ospalým tichým mestom kráča zástup mníchov v oranžovošafránových rúchach. V rukách držia nádoby na ryžu, do ktorých im ženy kľačiace pri ceste vkladajú almužnu – hŕstku ryže alebo trochu zeleninu. Mnísi svojim darcom požehnajú a výslužku pri tichej modlitbe v niektorom z chrámov alebo svätýň venujú ako prejav viery a vďačnosti Budhovi. Tento starý rituál je pre miestnych posvätný a nemenný, opakuje sa každé ráno už stovky rokov. Hovorí sa, že každý laoský chlapec by si mal aspoň raz za život obliecť šafránové rúcho a stať sa mníchom. Mnoho mladíkov tak urobí počas obdobia dažďov, kedy niekoľko dní až týždňov strávia vo watoch, chrámoch s priľahlou školou a skromným ubytovaním, kde pozorne študujú Buddhovo učenie. V Luang Prabang majú na to ideálne podmienky. Mestečko je vďaka 32 zachovaným chrámom zapísané vo svetom kultúrnom dedičstve Unesco a stalo sa duchovým centrom krajiny.

laos-04

Obety po rannej ceremonii

IMG_6051


Mesto ukryté v horách

Počas dňa je v mesto rušno a živo. Najväčší zhon však nastane, keď sa zo škôl vyrútia stovky detí na bicykloch, či mopedoch a zaplavia ulice. Najlepšie sa tento dopravný chaos pozoruje z Phousi Mountain, kopca dominujúceho celému mestu. Ak v horúčavách zdoláte 355 schodov, dostanete sa na jeho vrchol. Kedysi odtiaľto štyrikrát za deň znelo 33 úderov na obrovský bubon, ktoré oznamovali čas a zároveň pripomínali 33 Budhových prikázaní. Naskytne sa vám očarujúci panoramatický pohľad na mesto, rieku Mekong a vysoké pohoria, medzi ktorými je Luang Prabang doslova ukryté. Práve príroda je to, čo tomu stratenému juhoázijskému mestu dáva to najväčšie čaro. Doslova ikonické sú vodopády Kuang Si Waterfalls. Začínajú v plytkých bazénoch na vrchole posvätnej hory, odkiaľ hlavný prúd vody s hukotom padá z obrovskej výšky. Vykúpať sa môžete v smaragdových jazierkach s malými kaskádami. Voda je priezračne čistá a osviežujúca. Počas tropických dní sa do džungle prichádzajú schladiť aj domáci a mnísi, ktorí sa s turistami radi rozprávajú a precvičia si tak angličtinu.

sunset-681719

IMG_6635

IMG_6370


Tajomná džungľa

Horské domorodé kmene sú roztrúsené po celej severnej časti Laosu. Rozpínavá a hustá džungľa je  v mnohých miestach takmer neprebádaná. Prístup do odľahlých oblastí je veľmi ťažký a preto tu možno nájsť kmene, ktoré akoby zaspali v minulom storočí. Mnohé z nich stále nevideli bielych ľudí, nepoznajú peniaze a hovoria vlastným jazykom.  Dievčatá sa vydávajú už ako 13ročné, na chrbte nosia svoje deti. Veľká časť domácich prác pripadá na plecia žien. Vstávajú už za tmy, do postele si líhajú ako posledné. Rodiny si v horách dopestujú všetko to, čo potrebujú. Nie je toho veľa. Ryža, káva, banány. Je veľmi dôležité nenarúšať ich zvyky a ctiť si ich posvätné miesta.

Veľkí zabávači a overení pomocníci

Laos je vraj krajina s miliónom slonov. Kedy si boli symbolom náboženských obradov a moci.  No ako to už v tejto časti sveta býva, dnes slúžia predovšetkým na prácu, pomáhajú pri ťažbe dreva. Vo voľnej prírode ich stretnete len výnimočne. Žijú a cvičia ich v skupinách na farmách, ktoré tvorí asi 20 slonov, rôzneho veku a veľkosti.  Po náročnom dni si hrubokožci radi oddýchnu, najradšej v kalnej vode Mekongu. Napriek svojej veľkosti sú slony vnímavé, rýchlo učenlivé a zábavné zvieratá.  Šikovne dokážu nájsť a vybrať banán z vreciek turistov, naháňať sa za loptou ako futbalisti, či vytvoriť špeciálnu procesiu.  Zájsť na niektorú zo sloních dedín neďaleko Luang Prabang je veľkých zážitkom pre milých i veľkých návštevníkov tejto vzdialenej a exotickej časti sveta.

IMG_6246

IMG_6318

IMG_6362 


Čo ste o  Laose možno nevedeli

  • Laos leží v juhovýchodnej Ázii ako vnútrozemský štát. Pretekajú ním viaceré rieky, najvýznamnejšou je Mekong. Juhozápad krajiny je prevažne nížinatý, sever naopak hornatý. Väčšinu územia pokrývajú stále zelené pralesy.
  • Počas konfliktu Američanov a laoských komunistov počas tzv. Tichej vojny, bolo na krajinu zhodených toľko bômb, že si  Laos vyslúžil smutný rekord. Stal sa najbombardovanejším územím v histórii ľudstva.
  • Už  pri vstupe do Laosu vám udrie do očí množstvo červených zástav so žltým kosákom a kladivom. Až veľmi nápadne sa podobajú na bývalú vlajku Sovietov. Laos je totiž jednou z posledných bášt komunizmu.

Napíšte komentár