Koh Rong Island

Nájsť dnes ostrov, ktorý by spĺňal predstavy backpackerov o stratenom raji je ťažké. Thajské ostrovy nimi boli v minulosti, no aj vďaka filmu The Beach, sa premenili na preplnené centrá turizmu. A však, ja som objavila takmer nedotknutý tropický raj – Koh Rong Island v Kambodži.

3 - kópia


Pôvodne sme na juhu Kambodže plánovali zostať v mestečku Sihanoukville, no špinavé pláže, hluk a otravný predavači nás presvedčili, že toto miesto nespĺňa predstavy o ideálnej dovolenke. Ani sme nevybaľovali, nestihli sme. Len čo sme sa spamätali, zrušili sme ubytovanie v hoteli, schytili batohy a utekali k mólu. O 20 minút totiž odchádzala posledná „fast boat“, ktorou bolo možné dostať sa v ten deň na ostrov Koh Rong. Obojsmerný lístok nás vyšiel na 20$.

5

6

Po asi hodinovej plavbe vystupujeme v rybárskej dedinke s reštauráciami, hotelíkmi a barmi. Posedávajú tu domáci i turisti, popíjajú pivo Angkor a taniere majú plné khmérskych špecialít. Ubytovanie sme dopredu nemali rezervované, preto sme si najprv urobili cenový prieskum. Zakotvili sme v bungalove za 7$ na noc, ďalej od rušného nočného života. S elektrinou ani wifi pripojením tu nebol problém, k dispozícii sme mali aj malú terasu so sedením. Strecha na bungalove nebola zatvorená, takže nás občas prepadli nočný návštevníci. Jašterice, pavúky, opice, na ostrove je bohatá fauna aj flóra. Ste len pár krokov od džungle, treba byť pripravený na rôzne situácie.

4

Blog_foto_Koh_Rong1

Na ostrove nájdete všetko, čo potrebujete. V malých obchodíkoch Kambodžania predávajú opaľovacie krémy, sladkosti, zubné kefky, či plavky. Funguje tu dokonca lekáreň, ktorá je biznisom i domovom miestneho obchodníka. Určite si u neho zaobstarajte kokosový olej, ako jediný vás ochráni pred malými štípajúcimi muškami, ktoré podvečer útočia na turistov (z domácich s nimi nikto problém nemal!). Nie sú tu však banky, či bankomaty, takže si so sebou privezte hotovosť. Platiť je možné v kambodžských rieloch, dolároch aj v eurách.  Ako všade v Ázii, aj tu zjednávajte ceny. Čím dlhšie na ostrove budete, tým lepšie ceny dostane. Hneď na začiatok sa skamaráťte s „týpkom“ (fakt je to týpek v pravom slova zmysle) v obchode pri móle, ktorý vám síce skomolí meno, no pitnú vodu vám predá za rovnakú cenu ako na pevnine. Po niekoľkých dňoch sa takto dopracujete aj k pivu za 50 centov.

1

2

Na Koh Rong sme prišli v októbri, kedy sa končí obdobie dažďov. Na oblohe nie je ani obláčik, teploty sú okolo 30oC a my sa spokojne vyvaľujeme na bielej širokej pláži. Tyrkysové more je také teplé, že mám chuť na ľadovú sprchu, aby som sa aspoň trochu schladila. Celú pláž máme takmer pre seba. Pobehujú tu len malé, super rýchle kraby a kúsok od nás hrá partička turistov volejbal. Popoludní sa vracajú rybárske lode, aby zakotvili na brehu a vyložili svoje úlovky. Ryby tu jednoznačne musíte ochutnať!

kruh1

 

8

Ak sa chce ostrov ako tento stať rajom backpackerov, ceny za jedlo a pitie musia byť viac ako primerané.  A tak aj je… Praženica so zeleninou a kambodžskou kávou (ľadová káva s kondenzovaným mliekom) za 3$ sa podáva až do obeda. Hlavné jedlá na európsky alebo americký spôsob – fishfinger, grilované kura s pečenými zemiakmi stoja okolo 6$, khmérske menu a čerstvé ryby 5$. Máte radi dezerty? Určite si aspoň raz doprajte sladkú ryžu s mangom. Ja som maškrtník, jedla som ju takmer každý deň (áno, áno viem, cukry sú jed, no nedokázala som odolať).

KohRongIsland-Cambodia-AmyRolloPhoto-1059KohRongIsland-Cambodia-AmyRolloPhoto-1041
Na ostrove nie sú cesty. Ak chcete preskúmať viac ako len okolité pláže, budete sa musieť vybrať cez džungľu napríklad na prekrásnu Long Beach – nie nadarmo sa volá dlhá pláž,  alebo si zaplatiť čln, ktorým oboplávate pobrežie, prípadne zamierite na okolité ostrovy. Ak vyslovene hľadáte útek pred svetom, odporúčam zamieriť na Koh Rong Samloen, zamilujete si ho. Na oboch ostrovoch môžete šnorchlovať, potápať sa, vypožičať si kajak, alebo si večer s miestnymi zaplávať v spoločnosti svietiaceho planktónu. Pokojne prespite v stane na niektorom z malých ostrovčekov a vychutnajte si atmosféru dovolenkového raja. O program a aktivity budete mať postarané aj večer. Po zotmení rybárska dedina doslova ožíva. Zapĺňajú sa reštaurácie, miešajú drinky a pláž sa mení na tropický tanečný parket. Keďže ostrov nie je veľký, takmer všetci sa tu poznajú. Uvoľnená atmosfére vás strhne a nejeden večer sa na izbu vrátite až nad ránom.

912

Hoci je Koh Rong skutočným rajom, nezabúdajte, že ste stále v Kambodži.  A tá je špinavá. Na ostrove nenájdete ani jeden odpadkový kôš a tam, kde nie sú ubytovaní turisti, je chaos a neporiadok. Domáci to však neriešia a vy si tiež zvyknete, o deň, dva. Kambodžania sú usmievavý a priateľský.  Ich deti roztomilé a zvedavé, najväčšiu radosť im urobíte, ak si s nimi zahráte plážový futbal. Žije tu i veľa cudzincov, ktorý sa do ostrova zamilovali a už nedokázali odísť. Návrat z Koh Rongu kamkoľvek je viac ako ťažký.

1011


Ďalšie cestopisy z Kambodže už čoskoro na blogu ;)


2 komentáre na Koh Rong Island

 1. Inge
  29. jún 2017 at 15:43 (2 roky dozadu)

  Ahoj, práve sa tam chystám… už sa tešim…

  Odpovedať
  • tulajmesa.sk
   29. jún 2017 at 15:57 (2 roky dozadu)

   Super, uzi si to tam! Pre mna bol Koh Rong skvele miesto :)

   Odpovedať

Napíšte komentár