Kam za romantikou? Do Českého Krumlova!

Do Českého Krumlova musíte ísť VO DVOJICI tak ako do Paríža, Ríma či Benátok. Toto miesto je k tomu predurčené! Veľké zámocké záhrady, romantické hradné uličky, nádvoria a pouliční umelci s repertoárom od Tomáša Klusa lákajú na prechádzku s tým, kto vám je najbližší. A symbolicky tu majú aj Námestie lásky, čo viac k tomu dodať. Možno len to, že Český Krumlov je mestom zaľúbených. Budete doslova unesený! Atmosférou, ľuďmi, prostredím. Raz vidieť je lepšie ako 100krát počuť, preto niektorý z teplých letných víkendov odporúčam stráviť práve TU .

okna

 


Víkend v Českom Krumlove bol môj narodeninový darček od Romča. Načo sú mi hmotné veci, ktoré v konečnom dôsledku nepotrebujem, keď môžem opäť vidieť a zažiť niečo nové. ÁNO, Krumlov ma dostal (hneď na prvý pohľad) a neskromne môžem povedať, že dokonca o čosi viac ako Praha a Hradčany. Pri prechádzke mestom sa ocitnete v inom storočí, akoby len včera remeselníci odložili kladivá a dláta, aby mohla vyznieť pôvodná krása tohto miesta. Maľby a fresky na fasádach domov, kľukaté uličky s meštiackymi domami, šumavké hospúdky, české pivo a spev vodákov na rieke Vltava. Super večera v reštaurácie Papas a ubytovanie v Penzióne CK na jednotku! Okrem toho návšteva Hradu a zámku Český Krumlov, večer pri počúvaní cigánskej hudby u „Cikánky“. Presne takto má vyzerať ideálny víkend vo dvojici!

pohlad na hrad nad riekou

nadvorie male

malovka okna

pavinic

poklop


Oplatí sa vedieť
 • Do Českého Krumlova sa vyberte cez Rakúsko. Cesta je rýchlejšia, bez problémov ju zvládnete za 4hodiny.
 • Predtým ako si zarezervujete hotel, informujte sa o možnosti parkovania resp. si vyberajte ubytovania kúsok od centra. Nebudete musieť riešiť problém, kde auto nechať bezpečne tak, aby ste museli za parking platiť.
 • Hoci centrum Krumlova nie je obzvlášť veľké, budete mať čo robiť, aby ste ho s fotoaparátom v ruke za niekoľko hodín prešli. Na jeho návštevu si preto rezervujte cca 1,5 dňa. Nebudete sa musieť nikam ponáhľať a užijete si jeho atmosféru, české pivo a jedlo.
 • Český Krumlov je vyhľadávanou turistickou zastávkou, preto je dobré ráno si privstať – nám sa to oplatilo. Vyhnete sa množstvu turistov a v sobotu doobeda sa môžete zastaviť na malom farmárskom trhu pred vchodom do starého mesta. Kúpite tu ovocie, zeleninu, syry, zaváraniny, domáce koláče, med i remeselné výrobky.
 • Mesto to s turistami vie! Štatút kultúrneho dedičstva Unesco využíva na plno. Môžete si tu požičať napríklad dobové kostými a odfotiť sa s výhľadom na hrad ako to robili turistky z Japonska. Nájdete tu informačné kancelárie, kde sa dozviete potrebné informácie milo a s úsmevom, žiadna neochota! Program si dokážete vyskladať podľa počasia, takže ani letná búrka vám dovolenku nepokazí.
 • Český Krumlov je očarujúci počas celého roka, no ideálne je navštíviť ho od mája do októbra, kedy sú sprístupnené všetky jeho TOP zámocké atrakcie.
 • Historické centrum pozostáva prakticky iba z ubytovacích a gastronomických prevádzok sídliacich v starých meštiackych, gotických a renesančných domoch. Obyvatelia žijú v priľahlých štvrtiach za Vltavou.
 • Už po krátkej prechádzke mestom nadobudnete pocit, že ste sa vrátili v čase o celé stáročia späť. Ak budete kráčať po Latránu, Hornej ulici alebo Námestím Svornosti a zdvihnete pohľad k fasádampriečeliam domov vaše srdce zaplesá, diela dávnych majstrov sú totižto dokonale zachované!

mestecko

mirror

antikvariat

vyhlad

ruzovy bar


Musíte vidieť
 • Hrad a zámok Český Krumlov je dominantou a symbolom mesta, jedeným z najväčších hradných komplexov v Európe – z vonku impozantný, z vnútra úžasný. Dlhoročnou tradíciou na zámku je chov medveďov. V hradnej priekope môžete zamávať Katarínke, Terezke a Vokovi (aj keď ja vidím medvede radšej voľne v prírode). Hrad má 5 nádvorí, zámockú vežu, Plášťový most a zámockú záhradu. Na výber máte niekoľko muzeálnych okruhov, takže si môžete presne vybrať čo chcete vidieť a za čo chcete platiť. Hlavná trasa je bezplatná.
 • Predtým ako sa vyberiete na prehliadku zámku, vystúpte po 162 schodoch na „najvežatejšiu vežu“ ako ju nazval Karel Čapek. Naskytne sa vám pohľad „ako na dlani“ na zámocký areál a pôsobivú panorámu mesta. Cena vstupného je 50 českých korún.
 • Keď prejdete 2. nádvorím zámku, dostanete sa na Plášťový most so štyrmi sochami svätých. Možno je väčším zážitkom obdivovať most, keď stojíte pod ním dolu, no rovnako ako ho raz uvidíte, chcete po ňom aj kráčať. Výhľad z neho stojí za to!
 • Nenápadná budova na 5. hradnom nádvorí je Barokové zámocké divadlo. Okrem samotnej scény sa tu zachovali i pôvodné kulisy, kostými, či technika, takže si aj dnes môžete vychutnať také isté pôsobivé divadelné predstavenie ako diváci pred 250 rokmi.
 • Zavŕšením prehliadky hradu je návšteva zámockej záhrady. Toto „malé Versailles“ je sviežo zelené a plné ruží. Zdobí ho kaskádová fontána a široké jazero. Je to ideálne miesto na prechádzku a posedávanie na lavičke, dokonale dobíja energiu!
 • Počuli ste o divadle s otočným javiskom? Práve takýto unikát sa nachádza v zámockej záhrade. Cez deň nie je síce sprístupnené, no lístok na večerné divadelné predstavenie si určite kúpte.
 • Podhradie tvorí Latrán a na druhej strane rieky Vltava Staré mesto. Musíte ich prejsť krížom – krážom. Staré meštiacke domy, drevené mosty, pôvodné brány, námestia, české hospúdky a krčmy si vašu návštevu zaslúžia.
 • Túlavé topánky vás zavedú na Námestie svornosti plné gotický a renesančných priečelí rozkošných domov. Určite si všimnete radnicu vyzdobenú 4 znakmi: mesta Český Krumlov, Zeme Českej, rodu Eggenbergov a Schwarzenbergov. Dominantou je však Morový stĺp so sochou Panny Márie.

brana hradu

medvede

nadvorie c

okna

divadlo


Treba zažiť
 • Rieku Vltavu, krútiacu sa centrom mesta, si všimnete nie len vďaka množstvu mostov a kaviarní na jej brehoch, ale aj kvôli veselým pokrikom vodákov, ktorí rieky splavujú. Potužení dobrou náladou, v pásikových tričkách sa na nafukovacom kanoe alebo širokom raftovom člne nechávajú unášať dolu prúdom, aby zažili pravé „vodácke“ dobrodružstvo. Stačí zdolať zopár perejí a „zakotviť“ v niektorom z podnikov na brehu rieky. Člny si bez problémov zapožičiate vo viacerých požičovniach. Neváhajte, Krumlov na vode treba zažiť.
 • Pivóóó! V Krumlove má tradíciou od 14.storočia a v meste sú dokonca dva pivovary. Jeden slúži ako umelecké centrum a galéria Egon Schiele Art Centrum, ten druhý – Eggenberg, je práve uzavretý, prebieha v ňom rekonštrukcia. Pivo vám však s radosťou načapujú v celom meste, a chutí výborne! Veľké pivo stojí od 30 do 35 českých korún. Ja som sa stala fanúšikom tmavého resp. rezaného piva a to bežne veľkou pivárkou nie som. TU sa mu však nedalo odolať: Reštaurácia Papa´s, Reštaurácia Švejk, U Cikánky (hospúdka) – overené, odskúšané, na jednotku s hviezdičkou.
 • Dobré jedlo a Južné Čechy sú nerozlučná dvojka. Pochutnáte si tu na špecialitách miestnej kuchyne, no nájdete aj klasiku ako talianske cestoviny, pizzu, či trdelník (predávali ho všade). My sme sa tešili na domáce knedlíky a sviečkovú na smotane. Náš prvý obed skončil neslávne. Zastavili sme sa v reštaurácii Depo a ako povedal Romi, keby ju už včera zavreli, tak je neskoro. Neskôr sme si nechali poradiť od domácich a zamierali do reštaurácie Papa´s. Jedlo, pivo, servis a prostredie nás dostali natoľko, že sme sa tu počas nášho krumlovského pobytu ocitli hneď niekoľkokrát -> http://www.papas.cz. Nesklamala ani reštaurácia Švejk, výborné jedlo a pivo, fajn ceny -> http://www.svejkck.cz.

muzikanti

plnici

salat s lososom

brana a pivnica

vyhlad hrad, vltava


Užitočné stránky
Kde sa ubytovať

My sme bývali v CK Pension, len 5 minút chôdze od centra mesta. Ocenili sme tiché prostredie, krásnu novú izbu, super servis a ochotnú pani majiteľku, parkovanie vo dvore, záhradné sedenie a výborné raňajky. Určite sa sem pri opätovnej návšteve Českého Krumlova vrátime. Cena fajn – 2noci/119 Euro (2osoby)

Online mapa

2 komentáre na Kam za romantikou? Do Českého Krumlova!

 1. Marika
  27. jún 2016 at 18:45 (3 roky dozadu)

  ďakujem za skvelý typ. Odporúčate aj nejaké obdobie, kedy je dobré navštíviť túto oblasť. Napr. v septembri ideme do Luháčovic, do hotela Alexandria odporúčaného od známych, a tam nám povedali, že sa oplatí ísť v tom septembri, že sú tam folklórne dni slovenskej kultúry a všeobecne, že je tam veľa akcii aj to, že september znamená pre Moravákov zber úrody – ako u nás ale skôr že sa robí burčiači a vínečko a mnohí známi tam už začali chodiť aj na predĺžené víkendy práve za týmto účelom, že okoštujú nejaké zaujímavé a dobré vínka. Preto by ma zaujímalo, nielen to, čo by bolo fajn vidieť, ale či je nejaký ten čas, kedy sa tam oplatí ísť, že sú tam nejaké tie akcie či dni.

  Odpovedať
  • tulajmesa.sk
   1. september 2016 at 15:13 (3 roky dozadu)

   Pekný deň, september môže byť v Krumlove krásny. Teploty nie sú až také vysoké a počasie je pomerne stabilné, aj keď leto je určite bohatšie na kultúrny program. Hrad a zámok Český Krumlov bude otvorený a prejsť sa môžete i zámockou záhradou, možno sa vám podarí zohnať lístky na predstavenie v otočnom divadle, to by bol skvelý zážitok. Užite si výlet, Simona

   Odpovedať

Napíšte komentár