K Račkovym plesám

Klasickým dovolenkám v mojom prípade dávno odzvonilo. Ničnerobenie mi nevonia. Čítanie kníh pod rozpáleným slnkom tiež nie je môj štýl.  No a vylihovanie pri vode ma skôr ničí ako teší. Zato počas každého ročného obdobia trávim čoraz viac času na horách.  Tie sú balzamom na dušu, potešením pre oči a kondičným trénerom v jednom.  Každý rok sa so železnou pravidelnosťou vraciam do Západných Tatier. K Račkovym plesám, kamzíkom pobehujúcim po skalách ľahučko ako pierko,  k výhľadom z Klinu. Stačí zbaliť ruksak na jednodňovú túru a vyraziť.

7


Rozcvička ako sa patrí

Východiskom túr k Račkovym plesám je začiatok Račkovej doliny. Zaparkujeme auto a zavčas rána vyrážame po modrej značke. Prechádzame po moste nad riečkou Račková, ktorá preteká Úzkou dolinou. Táto nám robí spoločnosť až k rázcestiu Jamníckej a Račkovej doliny. Od rázcestia pokračujeme ešte svižným krokom po žltej značke na Nižnú lúku.

No a tu to začína, stúpanie. Žiadne malé prevýšenie, ale poriadna makačka.

Po zelenej značke asi hodinu a 30minút šľape na Malé Otrhance (Ostredok). Stúpame „nekonečným“ lesným porastom, ktorý kdesi v diaľke končí kosodrevinou. Konečne okrem lesa vidíme i niečo iné. Som vyšťavená ako pomaranč, a tak sa nakrátko zastavíme a vychutnávame si výhľad na Liptov. Napravo máme Račkovu dolinu a hrebeň Bystrej, naľavo je Jamnícka dolina a hrebeň Baranca s priľahlými vrchmi.

1-1

23

 

kolaz-dalsia

 

Stúpanie, klesanie a stále dookola

Prechádzame Malými Otrhancami, klesáme do sedla pred Nižnou Magurou a ako inak, znova stúpame. Na Nižnej Magure si chvíľu oddýchneme, vytiahneme dobroty z ruksakov.  Tentokrát nás balil Romo, takže máme mäsovinku.  Odtiaľto sú už výhľady veľkolepejšie a ja počítam, koľko výstupov a zostupov nás čaká až po Hrubý vrch. Uf, podľa mňa ich je viac ako treba, čakajú nás dosť veľké prevýšenia.  Máme čo šliapať, ale pri pohľade na okolitú panorámu ustupuje únava do úzadia. Počasie je príjemné, nie je sa na čo vyhovárať a tak kráčam, či skôr bežím za Romom (kým on urobí jeden krok, ja musím urobiť tri, je to dosť nefér).  Na Ostredku sa rozhliadneme a sledujeme Baranec, Smrek, Baníkov s Kopami, Plačlivé, Ostrý Roháč, Volovec, Hrubý vrch, Jakubinu, Klin a hrebeň Bystrej. Opäť zostupujeme a stúpame na Vyšnú Maguru, aby sme prišli do sedla pod Jakubinou. Výstup na Jakubinu nám dá trocha zabrať, no pri tempe, ktoré máme, sme na vrchole skôr ako sme pôvodne plánovali. Na chvíľu si teda sadneme a načúvame okolitému tichu, bez slov pozorujeme prírodu naokolo.

Turistov stretáme málo, a tak verím, že uvidíme kamzíkov. Niekoľko sme ich zbadali na vrchole Hrubého vrchu. Po chvíli sa nám stratili, no aj tak ďakujem za tento zážitok.

8

6

10

kolaz-hory

Nekonečný prechod Račkovou dolinou

Prechádzame Hrubým vrchom, kde začína štátna hranica s Poľskom. Spúšťame sa do neďalekého Hrubého sedla, aby sme vystúpili na posledný vrch dnešnej túry, Končistú. Na chvíľu sa zastavíme, výhľad do Poľska je čarovný. Opúšťame štátnu hranicu a pomaly zamierime do Račkovej doliny. Zostupujeme chodníkom po kamennej sutine. Je nepríjemne strmý, musíme si dávať pozor na každý krok. Už pri zostupe obdivujeme plesá, ktoré sa v slnku trblietajú a hrajú mnohým farbami. Pri neďalekom prameni si doplníme do fliaš vodu a zostupuje ku Kolibe pod Klinom. Romovi sa začala ozývať boľavá achilovka, na lavičke pri kolibe si urobíme krátku technickú prestávku a skontrolujeme ubolenú nohu. Mám obavu, či sa mu vôbec podarí zísť, no so zaťatými zubami kráča tak rýchlo ako vládze. Prechod Račkovou dolinou sa zdá nekonečný. Postupne vstupujeme do lesného porastu, klesanie nemá konca kraja. Dávame sa do reči s ďalšími turistami, čas aj trasa nám ubiehajú o čosi rýchlejšie.  Konečne vidíme rázcestie Račkovej a Jamnickej doliny. Hurá, odtiaľ nám podľa smerovníka zostáva 30 minút chôdze k Úzkej doline.

12

11

14


Info na záver

Trasa: Račkova dolina – Nižná lúka – Nižná Magura – Ostredok – Vyšná Magura – Jakubina – Hrubý vrch – Račkove sedlo – Pod Klinom – Nižná lúka – Račkova dolina

Celkový čas: 8hod 30min

Prevýšenie: 1560m

Náročnosť: stredne náročná vysokohorská túra

Vzdialenosť: 20,7km

16

17vodapad

A hoci ide o jeden z ťažších trekov, môžem povedať, že sa skutočne oplatil. Výhľady a príroda boli nádherné, strávili sme tu deň bohatý na zážitky a už teraz je jasné, že sa sem o rok vyberiem znovu. Ak zvládaš náročnejšie trasy aj ty, určite do svojho turistického programu zaraď aj potulky cez Západné Tatry, stojí to za to.


Napíšte komentár