Jazero, ktoré leží len kilometer od mora

Mojou poslednou zastávkou na potulkách po Severnej Dalmácii bolo VRANSKÉ JAZERO.  Hovorí sa, že to najlepšie prichádza nakoniec a toto tvrdenie sa naozaj potvrdilo.  Dôležitá zastávka MIGRUJÚCICH VTÁKOV, raj ornitológ, rybárov a milovníkov prírody. Ako to, že som o ňom doteraz nepočula? Môžete ho obísť po vode a zároveň aj po suchu cez dostupné i menej priechodné močariská. Voda v jazere je zmiešaná, spoločne si tu plávajú sladkovodné i morské ryby. Pozorovanie desiatok druhov vtákov alebo ak chcete BIRDWATCHING je zážitok, ktorý sa vám nenaskytne hocikde.  Pohľad z KAMENJAKu na jazero a Národný park KORNATI je ako vystrihnutý z cestovateľskej brožúry. Okrem toho bicyklovanie pozdĺž  vždy zelených brehov,  člnkovanie a rybačka na sumce, šťuky, či kaprov. Ak plánujte letnú dovolenku v Chorvátsku, toto miesto je vaše tohtoročné MUST SEE.

vranko jezero Vitajte v Parku v prírode Vranské jazero!


Oplatí sa vedieť

 • Park v prírode Vranské jazero sa rozprestiera medzi mestami Zadar a Šibenik. Z vnútrozemia sa sem dostanete z dediny Vrana, od mora zase z letoviska Pakoštane.
 • Jazero leží na dôležitých migračných trasách, a tak tu ornitológovia počas roka pozorujú až  241 rôznych druhov vtákov.
 • Nachádza sa tu ornitologická stanica, kde sa pravidelne striedajú výpravy z viacerých krajín, aby zaznamenali pohyb vtákov, ich pôvod, počet a trasu letu.
 • Ak chcete Vranské jazero obísť, máte čo robiť! Je široké 30,2km a má viac ako 50m2.
 • Jazero je s morom spojené umelým kanálom Prosika, ktorý je dlhý 800m a široký 5m.
 • V jazere môžete uloviť sladkovodné i morské ryby. Vytiahnuť z tu vody niekoľkometrového sumca vraj nie je nič neobvyklé.
 • Park má viacero vstupov, kde si môžete kúpiť lístok. Podľa miestneho sprievodcu však lístky predávajú aj strážcovia parku, ktorých môžete stretnúť.
 • Vstupné do parku je pre dospelú osobu 20kn/3 Eura, pre deti 10kn/1,5 Euro

ornitologicky naucny chodnik, birdwatching Ornitologický náučný chodník, krása! Čo poviete?

posedRozhľadňa na pozorovanie vtákov v prístave Prosika.

vranske jazero, kornatiTento výhľad stojí za to: Vranské jazero a za ním NP Kornati.


Musíte vidieť
 • Radosť prechádzať sa po náučnom chodníku v ornitologickej rezervácii, ktorý meria 800 metrov a klenie sa na drevených pylónoch tesne nad vodou znásobí radosť z množstva vtákov posedávajúcich v blízkosti brehu jazera. Nech sa páči, usalašte sa v niektorej z pozorovateľní a ak ste vyzbrojený trpezlivosťou, odmenou vám bude napríklad zážitok z možnosti sledovať vtáky pri lovení rýb. Okrem nich tu môže vidieť aj žaby, či hady (z toho som ja už taká nadšená nebola:)
 • Najvyšší bod, vyhliadka Kameniak je vo výške 271 metrov nad morom  a vedie k nej chodník s krížovou cestou so zastaveniami, kde 13. júna na sviatok sv. Anteho miestni organizujú púť ku kaplnke. Otvorená je celý rok, vnútri je hlboká studňa, kam počas 2. Svetovej vojny Nemci nahádzali a postrieľali partizánov. Na vrchole sú dve vyhliadky, odkiaľ máte celé Vranské jazero a Kornatské ostrovy ako na dlani. Počas letnej turistickej sezóny je tu otvorená Konoba, tradičná chorvátska reštaurácia ponúkajúca miestne špeciality a domáce víno. Bez problémov sa sem dostanete na aute, športovci môžu kopec vyšliapať na dvojkolesových tátošoch.
 • Prístav Prosika je ako stvorený na obedný piknik, pozorovanie vtákov a posedávanie na lavičke s výhľadom na jazero. Prejdite sa odtiaľto k starej rybárskej dedine Jugovir, kde sa dodnes zachoval  tradičný rybársky kamenný dom a kamenný most (stále funkčný). No a z prístavu vedie umelo vytvorený kanál medzi morom a Vranským jazerom. Môžete sa prejsť na jeho koniec a po 800 metroch vidieť ako sa sladká voda z jazera mieša s morskou. Požičajte si tu vodné bicykle a člny a užite si príjemné popoludnie.

Kamenjak, krizova cesta, vyhliadkaVyhliadka Kameniak s kapnlkou a studňou v pozadí.

vyhliadkaS ďalekohľadom máte celé okolie ako na dlani. 

Prosika - kanal 800m, siroky 5mPrístav Prosika je ako stvorený na piknik a člnkovanie.


Treba zažiť
 • Okolo jazera vedie 44 kilometrov spevnených cyklistických a turistických chodníkov, športovci si prídu na svoje.
 • V jazere žije množstvo rýb a v parku je rybačka povolená. Rybári z celej Európy tu radi trávia letné dovolenky, čo vy na to? Priveziete si najbližšie do Chorvátska už aj udice?
 • V severnej časti parku je kemp Crkvine, ktorý je zameraný aj na rybolov. Nájdete tu kompletný servis vrátane predajne rybárskych lístkov. V prípade, že plánujete stráviť dovolenku v karavane, ste tu vítaní.
 • Po jazere sa môžete previezť na loďkách či vodných bicykloch. Do ornitologickej rezervácie na severozápade jazera však sami nesmiete, hranice sú označené bójkami. Poteším vás, správa parku organizuje pozorovanie vtákov z člnov.
 • Miestne reštaurácie sú známe tým, že vedia excelentne spracovať a podávať ryby – najmä sumce, úhory, kapry, šťuky. Doprajte si k nim pohár domáceho bieleho vína.

Pristav prosika Letná sezóna začína, “odvoz” je pripravený. 

prosika zo strany od moraMiesto, kde sa voda z jazera mieša s morom. 

strom Cestovateľská idylka :)


 

Užitočné stránky:
Kde sa ubytovať:
Online mapa:

 


Napíšte komentár