Istria: oplatí sa vidieť aj vnútrozemie

Ruku hore ten z vás, kto si počas leta plánuje odbehnúť k vode do Chorvátska? Pre mňa je najväčšou výhodou „slovenského mora“ fakt, že sa nachádza relatívne blízko. Narozdiel od exotických destinácií, tu nemusím veľmi nič riešiť. Stačí zbaliť kufor, spontánne sadnúť do auta a o šesť hodín sa slniť na Istrii. Mimochodom, tá je pre mňa posledné roky oázou oddychu. Okrem mora ponúka poloostrov omnoho viac –  oplatí sa preskúmať aj vnútrozemie.

titulna fotoAgroturistika

Super, more! Teším sa z výhľadu krátko po tom, čo prekročím chorvátske hranice. Veľkým oblúkom však obchádzam davy turistov a ani za nič nezastavujem na prvej pláži. Isrijským letoviskám v mojom prípade odzvonilo a zamierim rovno do vnútrozemia. Tu mám už odskúšanú a overenú možnosť prežiť dovolenku netradične – napríklad na agrofarmách. Tie prezentujú tradičný spôsob života a najmä miestnu gastronómiu, ktorá stavia na lokálnych produktoch. Okrem toho poskytujú aj nerušený pokoj a pravú dovolenkovú pohodu. Vylihujem pri bazéne v olivovej záhrade, čítam knihy a oddychujem.  Majitelia si vážia prítomnosť hostí (pochopiteľne ich tu je menej ako priamo pri mori) a starajú sa o nás doslova ukážkovo. Pravidelne nám dopĺňajú pitný režim – limonádu s čerstvou mätou a červený melón priamo zo záhrady. Keď poobede zapadá slnko, vychádzam z ulity a začínam objavovať okolie. Na odreagovanie ponúkajú mnohé agroturizmá možnosť jazdy na koňoch a požičovňu bicyklov. Naokolo sa rozprestierajú olivové háje, pestrý vinič, svieže zelené pohoria, kľukaté cesty a kamenné mestečká s nádychom Talianska. Istria sa považuje za „nové Toskánsko“ – cenovo dostupnejšie a navyše s bonusom, krásnym morom. Na pláž si zvyknem odbehnúť do neďalekého Novigradu, kde sa po kúpačke prejdem cez promenádu v centre mesta, omrknem obchodíky, navštívim miestny trh a večer sa spokojná vraciam do môjho “vidieckeho sídla”.

Tipy na overené istrijské agroturizmá
Radešić
Stelio
Mofardin
Ograde

bazen

vyhladvecer

Tipy na tradičné jedlo

Ryby a morské plody, kukuricový prívarok známy pod názvom maneštra z bobúľ, cestoviny s fantastickými istriánskymi hľuzovkami, omáčka z diviny, guláš, bravčová panenka ombolo a klobásy, omeleta z divo rastúcich šparglí

jedlo

Olivové háje a vínna cesta

Istriou vedú dve dôležité tepny – cesta olivového oleja a vínna cesta. Pestovanie olív má na Istrii tisícročnú tradíciu a olivový olej je podobne ako víno synonymom istrijského životného štýlu. Ako som sa dozvedela, vďaka svojej nezameniteľnej chuti patrí istrijský olej k tým svetovo najuznávanejším. Malebnú dedinku Ipša so 16 obyvateľmi som našla úplnou náhodou v spleti olivových hájov, na vrcholkoch rozľahlých kopcov.  Majitelia tohto olivového raja boli asi najmilší ľudia, akých som po dlhej dobe stretla. Na ochutnanie nám ako správni hostitelia ponúkli lahodný olivový olej, domáci chlieb, syry a prošuto.  V príjemnom tieni tradičného kamenného domčeka nám objasnili postup výroby olivového oleja, práce v olivových hájoch a naučili, ako olej správne degustovať – z malých „štamprdlíkov“. Ide doslova o obrad, pri ktorom nikdy nechýba zaujímavý výklad o samotnej farme a rozdieloch medzi olejmi. Podľa miestnych je olivový olej často to jediné, čo je potrebné pridať do jedla, aby sa vynorila prírodná chuť čerstvej zeleniny, rýb, morských plodov, mäsových jedál a cestovín. Vedel si, že deci olivového oleja denne je chorvátskym receptom na zdravý a dlhý život?

IMG_4548
IMG_4485
lane-1117675_1920

V podvečer sparného dňa sa mi po kúpačke zažiadalo osvieženia a vtedy prišiel čas na degustáciu vín. Už samotná cesta vlniaca sa pomedzi krásne upravenými vinohradmi bola predzvesťou príchodu do vinárskej dedinky Nova Vas, vzdialenej len niekoľko kilometrov od letoviska Poreč. Odparkovali sme dvojkolesových tátošov a zamierili do priestranej vínnej pivnice.  Na prvý pohľad pôsobila lákavo a ukrývala mnoho tajomstiev vinohradníkov rodiny Cattunar. Malváziu a iné tradičné i nové odrody miestnych vín pripravujú vinári na vysokej úrovni a keď ich ochutnáš, nabudúce ohrdneš nos nad „čapákom“ vo vinotékach. Istrijské vína sa podľa mňa pijú najlepšie pri západe slnka, v dobrej spoločnosti a s výhľadom na vinice. Čím autentickejšie, tým lepšie. Istria a vína idú jednoducha ruka v ruke. Pokojne si tu predĺž leto a navštív Istriu na jeseň pri zbere viniča i iných plodov, môže to byť famózny zážitok.

Obľúbené vínne cesty naprieč istrijskými vinohradmi vedú cez regióny:
Buje, Poreč, Pazin, Rovinj

IMG_9985.CR2
IMG_4626.CR2

Povinné zastávky na Istrii

Vnútrozemie, to nie je len vidiek a gastronómia. Nájdeš tu mestečká, ktorých pôvabu neodoláš. Motovun, Hum ale aj prímorská Pula, Poreč, Rovinj. Navštív jedno a budeš chcieť vidieť všetky. Srdcovou záležitosťou je však pre mňa malebný Grožnjan. Mesto s umeleckým nádychom obklopujú kopce a vinohrady, olivové záhrady a poľnohospodárska pôda. Hneď, ako sa ocitneš vo vnútri stredovekých hradieb, udrie ti do očí, že umenie, kultúra a jedlo hrajú na tomto čarovnom mieste dôležitú úlohu. Mesto už bolo skoro opustené, keď sem zavítali maliari a sochári, ktorí začali s obnovou rozpadajúcich sa budov. O niekoľko rokov neskôr mesto zažilo renesanciu, lákalo hudobníkov z celého sveta, aby tu študovali džez a klasickú hudbu. Neskôr hudobníkov nasledovali maliari, hrnčiari a rezbári, ktorí si pozdĺž krivolakých uličiek postavili ateliéry a galérie. Toto mestečko si musí zamilovať každý.

IMG_9948.CR2

kolaz

IMG_4402

Odbočka k moru

Nenechaj si ujsť výlet na ostrov Brijuni. V súčasnosti sú verejnosti prístupné dva ostrovy, a to Veli Brijun a Mali Brijun. Tento národný park je zaujímavý svojim zachovaným prírodným koloritom, ale aj pôsobivými historkami od čias antiky až po súčasnú históriu. Na ostrove premáva vláčik, ktorý ťa prevedie cez safari park, kde môžeš vidieť jeleňov, muflónov, zebry, jednohrbé ťavy, slonov i korytnačky. Zaplávať si môžeš v priezračne čistej vode a za návštevu určite stojí arborétum so vzácnymi druhmi rastlín a stromov. Požičaj si bicykel alebo elektroautíčko, obíť celý ostrov, golfové ihriská a prezri si pozostatky byzantskej pevnosti, rímskej vily, Kostola sv. Germana a Titovo múzeum. Na ostrov sa dostaneš za 20 minút loďou z mestečka Fažana.

IMG_0154

koloz1

IMG_0181.CR2

A počul si už o Limskom zálive? Môžeš odtiaľto obdivovať prírodnú krásu Istrijského polostrova. Tento kaňon je taký dlhý a úzky, že mu domáci hovoria fjord. V oblasti žije viacero druhov živočíchov ako líšky, jelene či jazvece. Morská prírodná rezervácia je tiež známa aj pre množstvo vápencových jaskýň. Fjord je skvelým miestom pre cyklistiku, horolezectvo a turistiku. Dostupný je autom, loďou alebo si k nemu môžeš urobiť výlet na bicykli z Vrsaru.

Priprav sa na poriadny hic

Počasie je dôležitým faktorom pri výbere letnej dovolenky. Takmer každý z nás sa teší na horúce letné dni, teplé more a oblohu bez oblakov. Istria je, podobne ako južná časť Chorvátska, charakteristická suchým a teplým letom, kedy je skrátka poriadny „hic“. Takže v prípade, že sa obávate nedostatočného tepla, ste na omyle! Na Istrii sú rovnaké teploty ako v iných častiach krajiny.

kk Výhľad na mestečko Motovun


Stále “Low cost”?

Povedzme si ako je, cena za dovolenku v  Chorvátsku z roka na rok stúpa (ako aj v iných krajinách). Napriek tomu je pre Slovákov dovolenka pri „slovenskom mori“ stále dostupná a navyše sa tu v pomere cena a kvalita dobre najete, vyspíte a zostanú vám drobné aj na výlet loďou, či návštevu niektorého z národných parkov. Overené a odskúšané, Chorvátsko je stále dovolenkový raj.


Napíšte komentár