Dobroty a la Bangkok

Thajská kuchyňa patrí vo svete k tým najobľúbenejším. Nie je lepšie miesto, kde ochutnať všetko čo ponúka, ako Bangkok. Zmyselná kulinárska cesta a exotické ingrediencie bezpochyby zaručia rozkoš pre vaše chuťové poháriky.

IMG_0885 Jeden z mnohých pouličných predavačov čakajúci na zákazníkov


Zažijete tu stolovanie na ulici, len niekoľko metrov od štvorprúdovej cesty, v zajatí výfukov a emisií. Thajčanom tento detail vôbec neprekáža, spokojne si pochutnávajú na tradičných jedlách s ryžou či rezancami a usrkávajú polievku so slamkou z igelitového vrecúška. Všade rozmiestnené pouličné stánky s mäsom, morskými rybami, exotickým ovocím či zeleninou najrôznejších druhov a vôní nie sú len miestnym trhoviskom. Odohráva sa tu rušný spoločenský život.  Predávajúci sú takmer ako rodina, delia sa o svoje každodenné radosti i starosti, medzičasom velebia kráľa, veselo debatujú a usmerňujú pri nákupe zvedavých európskych turistov. Veď ako inak by ste sa dozvedeli, že durian je smradľavá pohroma a jet fruit zase sladká vitamínová bomba­? Faktom zostáva, že ak sa v jednej z týchto „verejných jedální“ aspoň raz nenaobedujete, ako by ste v Bangkoku ani neboli.

IMG_2581V Bangkoku sa všetci vrátane turistov stravujú na ulici

IMG_0887Áno, áno, aj “čerstvé” vajíčka kúpite pri ceste


Medzi špeciality tunajšej kuchyne patria predovšetkým kokosový puding, vyprážaný banán, pikantná polievka, pečená kačka a curry pripravené na toľko spôsobov, že sa vám až hlava zatočí. Z obrovskej ponuky dobrôt musíte ochutnať sladkú ryžu s mangom, dávajte však pozor, je návyková a závislosť od nej sa len veľmi ťažko lieči.

Kokosová zmrzlina v kokosom orechu s  arašidmi, neodolali sme.Kokosová zmrzlina v kokosom orechu s arašidmi, neodolali sme

IMG_1359Tradičné stolovanie na plávajúcich trhochTaling Chan


Dôležité upozornenie – thajskí kuchári nešetria koreninami každého druhu, chuti a vône, koriandrom, chilly papričkami, cesnakom, citronelou, bazalkou, limetkovou šťavou alebo rybacou omáčkou. Pokrmy sú preto ostré a ešte ostrejšie. Nebojte sa v reštaurácii  požiadať o „turistickú verziu“ jedál, vaša požiadavka tu nebude neobvyklá. Jedlo zapíjajte veľkým množstvom vody, ak dostane chuť na niečo silnejšie, pohár miestnej whisky alebo piva určite nesklame.

Thajská kuchyňa je rajom pre gurmánov a patrí k tomu najlepšiemu, čo som kedy ochutnala!

Ochutnali ste už čerstvú šťavu z granátového jablka(otáznik) Je prudko návyková!Pili ste už čerstvú šťavu z granátového jablka?

morske dobrotyPlody mora tvoria veľkú časť jedálnička ázijských krajín


Oplatí sa vedieť

  • Nech sa v Bangkoku ocitnete kdekoľvek, nikdy nebudete viac ako niekoľko metrov od reštaurácie, alebo predajcov s jedlom.
  • Pouličné stánky a nočné trhy sú nespočetné. Nájdete v nich vždy niečo chutné a lacné pod zub.
  • Druhou najrozšírenejšou kuchyňou v Bangkoku je čínska, treťou indonézska.
  • Najlepšie reštaurácie, ktoré ponúkajú tradičnú regionálnu kuchyňu hľadajte okolo Thanon Sukhumvit Thanon Silom.
  • Pitie z fľaše je v Thajsku neslušné, použite preto slamku. Dostanete ju od predávajúceho pri každej kúpe nápoja.
  • Čerstvé šťavy z granátových jabĺk, pomarančov, či ananásu sú tým najlepším pitným režimom.

Napíšte komentár