Château Rúbaň

Do vinárstva sa nechodí len degustovať, ale najnovšie aj prespať v krásnom dobovom kaštieli a pri pohári vína nasávať pohodovú atmosféru v spoločnosti temperamentných vinárov z Južného Slovenska. Takýto zážitok spraví aj z teba hotového odborníka na víno a na všetko okolo neho. Stačí nahliadnuť do Château Rúbaň a počas dňa i noci okúsiť všetky jeho pôžitky. 

16


V Strekove všetci milujú víno. Aj slnko, voda a zem

Kto ma pozná vie, že som vinárom telom i dušou. Aj preto ma tak potešil môj najnovší objav. Len 30 kilometrov od Nových Zámkov, v malej dedinke s názvom Rúbaň, som natrafila na miesto ideálne pre bohaté degustácie s partiou kamarátov alebo romantiku vo dvojicu, skrátka pre každého niečo.

Dávna vinárska tradícia tu umožňuje okrem klasických a obľúbených druhov, venovať sa znovuoživovaniu menej známych, zabudnutých odrôd, ktoré boli vyšľachtené špeciálne do podmienok Strekovského regiónu. Milia, Noria a Svoj sen sú názvy odrôd, ktorým tu vdýchli nový život a cvenkli nimi do nôty nejedného milovníka vín.

136

Oblasť Strekov sa nachádza v takzvanom zlatom vinohradníckom reze – v mieste, s mimoriadne priaznivými podmienkami na pestovanie viniča. Začnem tým, že tu majú štatisticky najviac slnečných dní v roku. Tejto protekcii od slnka sa miestni nesmierne tešia, pretože jeho nedostatok sa nedá ničím nahradiť. Skrátka aj ono to tu má rado. Ani zem nijak nezaostáva v starostlivosti. Obsahuje všetko potrebné pre pestovanie viniča. Okolité lesy a rybníky spolu s neďalekým Dunajom zatvorili vytvorili niečo jedinečné, čo dáva vínu nezameniteľný charakter.

???

 

Bahenný kúpeľ, suchozemci na kolesách a kuchyňa pre fajnšmekrov

Vychutnávať si naplno miestne víno sa nedá bez toho, že by si zároveň nespoznával aj tento úžasný kraj. Región je bohatý na termálne pramene, vďaka čomu vznikli kúpele a kúpaliská so všetkým, čo k tomu patrí. Nechať sa hýčkať liečebnými procedúrami, alebo si len tak lenivo rochniť v bahennom kúpeli, tomu sa povie pohodička. Komu sa nelení, užije si vodné športy a romantickú rybačku na Dunaji. A ani suchozemci na kolesách neprídu skrátka, okrem miestnych cyklotrás v prekrásnej prírode, regiónom prechádza aj legendárna Dunajská trasa z Passau až k Čiernemu moru. Pre tých, ktorí to majú radšej ušľachtilejšie a na úrovni, tu rovinatý terén dal vzniknúť golfovým ihriskám, ktoré si rýchlo získavajú svojich stálych fanúšikov. Veru to nebude náhoda, že sa tu tak vzácne nakombinovala príjemná klíma, priateľskí domáci, idylická príroda s bohatými možnosťami rekreácie a športu. A stále nezabúdaj na to víno … a famózne jedlo.

kolaz

To najlepšie na koniec

A aby som nezabudla, najkrajšie sú tu večeri. Dlhé rozhovory s priateľmi, zvuk praskajúceho ohňa v krbe, vôňa vidieka a jedla, toho najlepšieho zo slovenských vín, si tu môžeš vychutnávať až kým zore znova nevyjde nad okolité polia. A keď už budeš mať chuť ponoriť sa do perín, ustelú ti v izbe priamo vo vinárstve. Štýlovo, mäkúčko a pohodlne.

???


Oplatí sa vedieť

  • Château Rúbaň nájdeš na okraji obce Rúbaň v areáli dobového kaštieľa s rozľahlým lesoparkom. Je súčasťou Strekovského regiónu v rámci Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Priamo v srdci Podunajskej nížiny.
  • Degustovať tu môžeš biele, červené, ružové víno aj povestnú hroznovicu. Kúsok Strekova si pokojne vo fľaške vezmi aj domov a v každom dúšku pocíš krásy tohoto kraja.
  • Šéfkuchár Jaro Hladík veru vie ako na hostí. Medzi jeho špeciality patrí napríklad jeseter z chovu v Jelku. A to je len malá ukážka jeho kulinárskeho umenia.

Napíšte komentár