Ako naplánovať perfektný výlet

Pamätám sa, ako som plánovala svoju prvú cestu do sveta. Na rozbeh to bolo Thajsko, niekoľko dní v rušnom Bangkoku. Nemala som ani poňatia kde začať a tak som zamierila do kníhkupectva pre pomocníka od Lonely Planet. Áno, s knihou v rukách sa mi už moja cesta zdala reálnejšia, no stále som bola akási stratená. Dnes už presne viem ako na to. Aby som zjednodušila tvoje plánovanie, pripravila som článok, v ktorom sa dozvieš ako krok za krokom postupovať pri organizovaní perfektného tripu.

do-sveta-2-kopia1. Kedy chceš cestovať

Bez toho, aby si vedel kedy chceš cestovať sa pri plánovaní výletu nepohneš. Od tejto informácie sa odvíja veľa skutočností. Ak chceš utiecť pred zimou, premýšľaj nad investíciou do letenky do juhovýchodnej Ázie alebo Karibiku. Alebo ak máš vybratý konkrétny cieľ a flexibilný čas, no nechceš cestovať v hlavnej sezóne a tlačiť sa s ďalšími turistami, dopredu si over vhodné termíny cesty v mimosezóne. Pokiaľ môžeš dovolenkovať len v konkrétnom dátume, premysli si, aké máš predstavy o ideálnom výlete a tomu prispôsob výber destinácie.

2. Rozhodni sa kam

Dôležité je mať jasno v tom, čo chceš vidieť alebo zažiť. Na vylihovanie na pláži je ideálne Thajsko, Vietnam, Fidži alebo Kapverdské ostrovy. Ak máš rád akčnú zimu na lyžiach či snowboarde, zamier do Švajčiarska, Talianska alebo severských krajín ako Nórsko. Pre outdoorové aktivity vyskúšaj Gruzínsko alebo Kirgizsko. Na „city break“ odporúčam St. Peterburg, Krakow, Barcelonu, Rím.

Len ťažko povedať toto miesto je NAJ, pretože pri cestovaní zohráva dôležitú úlohu najmä subjektívny pocit z danej krajiny.

 3. Začni šetriť

Niekoľko týždňov si zapisuj všetky každodenné výdavky a rýchlo zistíš kde zbytočne utrácaš. Nadstav sa na šetriaci režim a prehodnoť nepotrebné náklady. Kávu na cestu do práce si vezmi z domu, namiesto MHD použi bicykel, víkendové utrácanie v podnikoch vymeň za domáce kino s priateľmi. Žiadne výnimky sa nepripúšťajú, finančného plánu sa drž pevne a poctivo, inak svoj cieľ nedosiahneš. Bankomatovú kartu odlož bokom a plať výlučne v hotovosti. Keď uvidíš ako sa ti peniaze z peňaženky rýchlo rozkotúľajú, bezhlavé míňanie prehodnotíš. Svoju motiváciu drž neustále na maxime. Nájdi si fotku vytúženej destinácie a použi ju ako pozadie na smartphone alebo počítači. Keď budeš mať svoj cieľ neustále pred očami, ľahšie dodržíš šetriace pravidlá a posunieš sa o krok bližšie k vytúženému výletu.

jjdsa

4Over si vízovú povinnosť a nutnosť očkovania

Každá krajina má svoje pravidlá pre zahraničných návštevníkov. Pred cestou by si si mal podrobne preštudovať, či nepotrebuješ špeciálne víza alebo iné povolenia na pobyt v tvojej dovolenkovej destinácii. Vďaka bezvízovému styku môžeš ako Slovák navštíviť viacero svetových krajín, a to zväčša na obdobie troch mesiacov.
Zdravie na prvom mieste. To by pre teba malo platiť obzvlášť pri cestách do zahraničia. Ak sa chystáš do exotickejších krajín, nezabudni si zistiť, či nie je potrebné absolvovať nejaké povinné očkovanie. Obzvlášť opatrní buď pri cestovaní do exotických a rozvojových krajín, kde je riziko nákazy na rôzne choroby vyššie.

5. Načerpaj inšpiráciu

Neustále dobíjaj svoju túžbu po cestovaní. Tu je niekoľko tipov kam vyraziť:

 6. Skontroluj last minute ponuky

Ok, už si sa inšpiroval a ušetril peniaze na cestu. No pred tým ako si definitívne kúpiš letenku a zarezervuješ ubytovanie, skontroluj last minute ponuky na cestovateľských portáloch. Môžeš snívať o Paríži, ale super výhodná ponuka na pobyt v Osle zmení tvoje plány. Čo by si povedal na 10 dňovú plavbu Karibikom s 50% zľavou alebo výlet na grécke ostrovy za zlomok ceny?

Svet je veľký a existuje mnoho miest, ktoré musíš vidieť. Buď flexibilný a neboj sa meniť plány.

7. Kupuj letenku

Kúpe letenky venuj dostatok času a energie. Urob si prieskum a daj si námahu podrobne preštudovať ponuky viacerých leteckých spoločností a portálov. Porovnávaj ceny, prípadne si nechaj zasielať emaily s aktuálnymi ponukami. Kúpu letenky nikdy neodkladaj na poslednú chvíľu, skôr naopak. Hovorí sa, že najnižšiu sumu za spiatočnú letenku zaplatíš približne 3 mesiace pred odletom. A naopak, čim je termín odletu bližšie, tým sa cena za palubný lístok zvyšuje. Zároveň odlož pohodlie bokom a poobzeraj sa po letenkách s viacerými alebo niekoľko hodinovými prestupmi. Prečo? Vo všeobecnosti platí, že čím je letecké spojenie menej atraktívne, tým lacnejšia je letenka.

Moje obľúbené stránky pre vyhľadávanie lacných leteniek:

p1030590

8. Rezervuj si ubytovanie

Pokiaľ už máš rezervovanú letenku, začni sa obzerať po vhodnom ubytovaní, pokojne aj na celé dobu tvojho pobytu. Môj názor je, že zbytočné čakanie ťa oberie o tie najlepšie ceny a ponuky. Mnohé obľúbené hotely alebo hostely sú najmä vo vychytených destináciách počas hlavnej turistickej sezóny dlhodobo vypredané a šanca, že nájdeš lacné ubytovanie bez rezervácie je naozaj mizivá. Naopak, cestovateľom praje mimosezóna. Ceny za ubytovanie a služby sú omnoho nižšie, čo ti nahráva do kariet a konečne si môžeš dovoliť i výlety, ktoré by sa ti inak nezmestili do rozpočtu.

Nasledujúce rezervačné portály ponúkajú najlepšie ceny za ubytovanie:

Alternatíva: Skús sa v dostatočnom časom predstihu skontaktovať s ľuďmi z Couchsurfing alebo Be Welcome. Možno tu nájdeš niekoho, kto ťa na pár dní rád ubytuje „for free“. Prípadne si prenajmi byt, izbu alebo dom na AirBnb alebo Wimdu.

9. Prever si aktivity

Na internete si urob podrobný prieskum atrakcií, pamiatok, múzeí a podujatí, ktoré môžeš počas tvojho výletu vidieť. Mojim obľúbeným zdrojom informácií je Tripadvisor. Na základe recenzií ostatných cestovateľov zvážim, čo sa skutočne oplatí vidieť a zažiť. Ocením aj tipy na overené a kvalitné spoločnosti, ktoré poskytujú služby aktivít ako kajakovanie, bicyklovanie, treking do hôr. Viackrát sa mi osvedčilo zarezervovať si takéto výlety priamo na mieste, nakoľko boli o dosť lacnejšie ako pri online rezervácii niekoľko týždňov dopredu.

10. Informuj banku o tom, že cestuješ

Bez ohľadu na to ako dlho budeš preč, informuj tvoju banku o tom, kam práve cestuješ. Týmto spôsobom všetky transakcie vykonané zo zahraničia nebudú označené ako podvod a nebudú blokované. Nie je nič horšie, než sedieť s mobilom v ruke a riešiť záležitosti s bankou ohľadom platobnej karty namiesto užívania si na pláži.

Oplatí sa vedieť: Mne pri výbere peňazí z bankomatu v Kambodži preskenovali kartu. Na telefón mi prišlo niekoľko notifikácií, na základe ktorých som si musela nechať kartu zablokovať. Na cestách sa pre tento prípad oplatí mať dve karty na ten istý účet, aby si v prípade núdze nezostal v zahraničí bez prístupu k peniazom.

dvojka

11. Registruj sa cez Svetobežku

Pri cestách mimo Slovenska si stiahni do svojho smartfónu bezplatnú mobilnú aplikáciu Svetobežka. Ľahko sa cez ňu zaregistruješ pred dovolenkou v zahraničí, pričom vyplnené údaje sa automaticky vymažú po 30 dňoch od návratu z cesty. Registračný formulár je dôležitý pre tvoje lokalizovanie a kontaktovanie v krízových situáciách a regiónoch, pričom ministerstvu zahraničných vecí s tebou umožní okamžitú komunikáciu.

12. Zbaľ sa

Super, tvoj výlet je už na obzore. Teraz je čas zbaliť sa. Pre istotu skontroluj povolenú hmotnosť batožiny pre aerolinku, cez ktorú cestuješ. Väčšinou to býva 21 kg alebo 23 kg. Pri balení mysli aj na miesto pre suveníry, určite im neodoláš a privezieš si z cesty niečo na pamiatku. Baľ sa s rozvahou najmä pokiaľ cestuješ ako backpacker, do batohu hádž len to nevyhnutné.

13. Kúp si cestovné poistenie

Zatiaľ čo si mnohí myslia: Som zdravý, cestovné poistenie nebudem potrebovať, opak môže byť pravdou. Cestovné poistenie je služba, ktorú si môžeš zakúpiť v poisťovni a vzťahuje na pokrytie liečebných nákladov v zahraničí, ale aj stratu alebo krádež batožiny a prípadné spôsobené škody v závislosti od typu a úrovne poistenia, ktoré daná poisťovňa poskytuje. Poznám chalana, ktorý si pri potápaní praskol bubienok, iný si v horách zlomil nohu. V skratke, cestovné poistenie ťa stojí len niekoľko euro denne, no môže ti pomôcť vyriešiť veľa nepríjemností. V tomto prípade sa neoplatí šetriť. Ak cestuješ dlhodobo, jednoznačne si vybav celoročné cestovné poistenie.


14. Skontroluj všetko potrebné a uži si výlet

Posledná rekapitulácia, máš všetko:

  • Platný pas, prípadne občiansky preukaz?
  • Víza?
  • Peňaženku?
  • Kreditnú kartu?
  • Očkovanie?

Ak sú všetky tvoje odpovede “YES”, stačí už len naskočiť do lietadla a výlet snov sa môže začať. Poriadne si ho uži a privez si veľa skvelých spomienok. 


Napíšte komentár