5 dôvodov prečo cestovať v mimosezóne

Ostrieľaní cestovatelia sa často snažia načasovať dovolenkové plány mimo hlavnej turistickej sezóny a majú k tomu dobré dôvody. Áno, na jednej strane treba vziať do úvahy, že sa skoro stmieva, počasie je premenlivé a pamiatky môžu byť nedostupné z dôvodu rekonštrukcie, avšak, zatiaľ čo low – sezóna má svoje riziká, množstvo výhod stále prevažuje. Ja som tento rok dovolenkovala už dvakrát, čítajte prečo.

caver - kópia


1. Pamiatky, konečne ich uvidíte!

Dovolenkovať mimo hlavnej turistickej sezóny znamená, že budete môcť preskúmať slávne historické pamiatky a zaujímavé miesta oveľa intenzívnejšie a bez toho, aby vás rušili davy ďalších turistov s fotoaparátmi, tabletmi a mobilmi v rukách.  Konečne nemusíte bojovať s otravnými pouličnými predajcami, ani vystáť dvojhodinový rad, aby ste sa dostali do múzea.

Tip:  Predtým ako sa rozhodnete atrakciu navštíviť, overte si na webe otváracie hodiny, aby ste neboli prekvapený, keď vám zatvoria pred nosom.

2. Mimosezóna = nízke náklady

Nízke ceny a last minute ponuky sú obrovskou výhodou cestovania mimo turistickej sezóny. Aerolinky a hotely ponúkajú výhodné zľavy, aby aspoň z časti dokázali naplniť svoje kapacity a vykryli náklady na prevádzku. Vzhľadom k tomu, že sú ceny nižšie, je pomerne jednoduché nájsť cenovo dostupný hotel v centre meste alebo v obľúbenej štvrti. Dobrou správou je, že vám zostane i dosť peňazí na výlety, ktoré sa vám tentokrát konečne zmestia do rozpočtu. Vzhľadom na počet turistov sa môžete tešiť na priateľskejšie a viac pozorné služby v hoteloch, reštauráciách alebo obchodoch.

Tip: Pri online prezeraní leteniek a hotelov využite súkromné prehliadanie. Stále sa vám budú zobrazovať najvýhodnejšie ponuky, hoci ste stránku navštívíli už niekoľkokrát predtým.

Nový priečinok5

3. Zoznámte sa s miestnymi

Na svojich cestách môžete stretnúť domácich obyvateľov pri ich každodenných činnostiach a oveľa jednoduchšie s nimi nadviazať rozhovor. Rozprávajú sa radi a o všetkom. O krajine, živote, tradíciách aj kultúre. To isté platí o sprievodcoch, či taxikároch, ktorí nie sú prenasledovaní turistami tak, ako v hlavnej sezóne. Radi vám venujú viac času, ukážu mesto a podelia sa o postrehy a skúsenosti.

Tip: Nezabudnite sa domácich spýtať na overené reštaurácie a trhy. Práve oni najlepšie vedia, kde sa dá chutne a lacno najesť. Taktiež vám odporučia miestne sezónne špeciality, ktoré jednoznačne musíte ochutnať.

4. Niet sa kam ponáhľať

Dni v mimosezóne plynú aj v rušných mestách akosi inak, pomalšie…. Takže i vy prestaňte sledovať čas a ponorte sa radšej do miestnej kultúry a histórie.  Dobrovoľne sa straťte v úzkych kamenných uličkách a nasávajte atmosféru mesta. Častokrát sa takto dostanete na čarovné miesta, ktoré nie sú zaznačené ani v tom najlepšom bedekeri.

Tip: Počas upršaných dní navštívte galériu alebo múzeum a vonkajšie aktivity si odložte na ďalší deň. Prípadne sa usaďte v útulnej kaviarni, čítajte knihu a pozorujte ľudí na ulici.

IMG_3631

5. Menej tepla, viac zážitkov

Odpusťte, no nie som zúrivý milovník horúčav ani vylihovania pri mori. O to viac si vychutnávam jar a spoznávanie. Čerstvý vzduch, svieža zeleň a rozkvitnuté kvety.  Počasie je príjemné, ako stvorené na túlanie sa svetom. Teploty sa neštverajú do závratných výšin a vy nemusíte hľadať tieň, aby ste sa aspôn na chvíľu skryli pred páliacim slnkom.

Tip: Mimosezóna praje tým, ktorý uprednostňujú aktívnu dovolenku a zážitky pred vylihovaním pri mori.


Napíšte komentár