10 Najlepších spôsobov ako ušetriť pri cestovaní

Poznáte to, počas cestovania sa vám (ťažko) našetrené peniaze rozkotúľajú, ani neviete ako. Víza, letenky, ubytovanie, strava. To je len časť nákladov, s ktorými pri túlaní sa svetom musíte počítať. Bez ohľadu na to, kam sa práve chystáte, spísala som pre vás overené triky, ako si užiť pohodovú dovolenku za menej peňazí. Ja som vďaka nim precestovala mnoho destinácií a priniesla si veľké množstvo zážitkov. A aj preto sa chcem s vami o ne podeliť. 

IMG_6370


1. Správny výber destinácie

Ak si chcete užiť exotiku za málo peňazí, vyrazte do Ázie, či Južnej Ameriky. Letné počasie s príjemnými teplotami si tu užijete takmer počas celého roka, nezabudnite však na obdobie dažďov.  Hoci tieto časti sveta nie je práve za rohom, stojí za to investovať do letenky. Po zvyšok dovolenky si už budete užívať ubytovanie, jedlo a náklady na cestovanie za „batôžkárske“ ceny. Thajsko, Indonézia, Kambodža, Laos, Bolívia sú krajinami, ktoré majú radi turistov a sú ako stvorené na túlanie sa s batohom na chrbte s pár drobnými vo vrecku.

2. Vyhýbajte sa veľkým mestám

Priznajme si to: Paríž, Rím, Tokio, New York, Sydney nás lákajú, no nie sú práve najlacnejšie. Veľké mestá sú skvelé, no ak si chcete užiť napríklad Francúzsko za menej peňazí, zamierte na vidiek a ubytujte sa na farme. Ak túžite zažiť skutočné Taliansko, vyhľadajte oblasti mimo turisticky obľúbených častí Toskánska a pobrežia Amalfi, budete nadšení! Z krajiny, ľudí, jedla. Pre lacnejšie cestovanie po Austrálii zamierte karavanom k vzdialeným pobrežným mestečkám s nezameniteľnou atmosférou. Nič vám tu nebude chýbať, práve naopak, užijete si pozornosť miestnych ľudí a na chvíľu okúsite spôsob života “na samote”.

3. Naučte sa milovať MIMOsezónu

Ja som tento rok už dvakrát dovolenkovala. Mnohí sa pýtali prečo, dôvod je jednoduchý. V „low“ sezóne totiž môžete ušetriť veľa peňazí. Letenky, ubytovanie, výlety … všetko je oveľa lacnejšie. Bez problémov nájdete skvelé last minute ponuky, ktorými sa tour operátori snažia naplniť hotely a zostane vám dosť peňazí na výlety, ktoré sa vám tentokrát konečne zmestia do rozpočtu. Oooch, a áno! Vzhľadom na počet turistov sa môžete tešiť na priateľskejšie a viac pozorné služby v ubytovacích zariadeniach, reštauráciách alebo obchodoch. Okrem toho si dovolenku vychutnáte úplne inak bez pouličných predajcov a preplnených pláží. Aj čas tu vtedy plynie akosi inak, pomalšie…

ornitologicky naucny chodnik, birdwatchingNikde nikoho alebo aprílové Chorvátsko – Vranské jazero

4. Zabudnite na drahé hotely

Nikdy nebolo jednoduchšie nájsť pohodlné a pekné ubytovanie za super cenu tak ako dnes. Stačí vám len pripojenie na internet a môžete sa pustiť do online hľadania. Ak preferujete kontakt s ostatnými cestovateľmi, potom sú pre vás tou najlepšou voľbou hostely. S neporovnateľne nižšími cenami prichádza aj osobitá cestovateľská atmosféra, ktorou sú tieto ubytovacie zariadenia nasiaknuté. U mňa jednoznačne vyhráva homestay. Okrem nocľahu a raňajok získavate touto formou ubytovania aj zážitok z bývania s miestnymi, užitočné rady, či skúseného sprievodcu v jednom cestovateľskom balíčku. Alebo si chcete zapožičať byt, izbu alebo dom na pláži? Tak lajkujte stránku https://cs.airbnb.com/. Mysleli ste si, že bývať niekde zadarmo je nemožné? Ha,ha, omyl! Zaregistrujte sa bezplatne na https://www.couchsurfing.com/ a prespať u niekoho na „gauči“ môžete po celom svete! A cez https://www.tripadvisor.sk/ si zase nezabudnite overiť kvalitu ubytovania a jeho hodnotenie od iných cestovateľov.

IMG_3737Ojek´s Homestay v Ubude na Bali za 5Euro/noc s raňajkami, odporúčam!

5. Spomaľte

Cestovné náklady vedia vyskočiť do závratných čísel. Cena letenky, transport z/na letisko, poplatky za batožinu, príplatok za nadváhu batožiny, či víza, uf! Oplatí sa navštíviť menej krajín a v dlhšom čase. Namiesto lietadla sa presúvajte oveľa lacnejšími autobusmi, či vlakmi. A aj to zabudnite na turistickú triedu. Prepravujte sa spolu s miestnymi za ceny, z ktorých sa vám nezakrúti hlava. Ušetríte tak kopec peňazí a na druhej strane, kam sa ponáhľať? Máme celý život na to, aby sme mohli cestovať, spoznávať nových ľudí a zbierať zážitky. “Pomalé” cestovanie vám umožní vidieť a spoznať viac, aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať naopak.

6. Stravujte sa lacno a zdravo

Počas ciest asi najviac dokážu prekvapiť náklady na stravovanie. Našťastie sú tu niektoré overené triky, ktoré je dobré mať „v rukáve“. Na začiatok, ak si vyberáte ubytovanie, zvoľte to, ktoré vám v rámci ceny ponúka aj raňajky. Ak sa podávajú formou bufetu, môžete ideálne pokryť dve jedlá v jednom s veľkým „brunch-om“. Po zvyšok dňa môžete ušetriť peniaze tým, že si kúpite vodu a niečo chutné v supermarkete a naobedujete sa po ceste za ďalším spoznávaním, prípadne v parku na pikniku. Vyhýbajte sa predraženým reštauráciám plným turistov. Odbočte za roh, kde na vás čaká rodinná kuchyňa s lepším jedlom i cenami. Ak tu na obede stretnete aj domácich, verte mi, ste na dobrom mieste. Nakupujte na trhoch, jedzte domáce špeciality a sezónne potraviny. Prekvapia vás príjemné ceny a zaujímave chute. Aj takto zistíte ako chutí thajský durian, prečo treba okoštovať sladkú ryžu s mangom, alebo čím vás “dostane” khmérske kari – Amok.

IMG_3782Obed v zastrčenej uličke v Bangkoku za pár Bahtov – yammy!

7. Zamestnajte sa v zahraničí

Milujete cestovanie, no dochádza vám „travel budget“? Zamestnajte sa vo vašej vysnívanej krajine. Existuje stále viac a viac pracovných pozícií, ktoré vám umožnia cestovať a pracovať zároveň. Nájdite si prácu v nadnárodnej spoločnosti s pobočkou „kdekoľvek“, pracujte ako freelancer, aupair, letuška, cvičiteľ jogy alebo inšturktor surfingu … Možností je mnoho, stačí mať otvorené oči a napnuté uši, nikdy neviete, kedy sa vás usmeje šťastie :)

8. Zavolajte priateľom

Že nemáte kde hlavu zložiť? Nič to, ozvite sa svojim priateľom, iným cestovateľom, rodine,  známym. Vždy sa nájdete dobrý človek, ktorý vás bez frflania a dokonca rád na pár dní ubytuje. Budete až prekvapení, ako srdečne vašu spoločnosť v odľahlých kútoch sveta privítajú. Navyše, pobyt so známymi, či rodinou je istý spôsob ako ušetriť na ubytovaní a stravovaní. Okrem toho získate skvelých sprievodcov a dozviete sa veľa zaujímavostí.

9. Kráčajte po svojich

Môžete takmer zabudnúť na náklady za dopravu, ak nebudete využívať taxíky a MHD. Namiesto toho sa v novom meste alebo oblasti presúvajte PEŠO alebo si požičajte bicykel. Nielenže ušetríte veľa hotovosti (verte mi, mám to spočítané), ale je to najlepší spôsob ako spoznať novú destináciu. Takže odložte mapu, obujte si túlavé topánky a straťte sa v uličkách mesta. Zaručene objavíte pozoruhodnosti, o ktorých sa v žiadnom turistickom sprievodcovi nepíše! A inak, skúšali ste už stopovať? Krajiny ako Kuba, či Gruzínsko so stopármi nemajú problém, práve naopak. Tento spôsob dopravy vám v kombinácii s chôdzou ušetrí hotovosť v peňaženke.

IMG_6373Bicyklom krížom-krážom cez Luang Prabang v Laose

10. Pýtajte sa, zjednávajte

Pýtajte sa, zjednávajte a robte všetko čo musíte, aby ste ako tak znížili vaše cestovateľské náklady. Budete prekvapení, koľko peňazí môžete takto ušetriť. Napríklad v niektorých krajinách sveta je dohadovanie ceny priam prikázané, je súčasťou mnohých kultúr. Ak nezjednávate, môžete predajcu dokonca uraziť. Pýtajte sa! Veď ste v cudzej krajine a nepoznáte pomery, nikto sa na vás nebude škaredo pozerať ani krútiť hlavou. Ja sa napríklad domácich vždy pýtam na pomery cien jedla a spôsob dopravy. Viackrát som sa uistila, že klásť otázky je namieste. Kto sa nepýta, jednoducho nevie!

 


Napíšte komentár